Пора харчових отруєнь

Тема харчових отруєнь влітку завжди актуальна. Причиною гострих кишкових захворювань у цю пору року можуть стати немиті овочі та фрукти, продукти, які швидко псуються, якщо їх неправильно зберігати, сира вода з водойм.

Вже з початку літнього сезону медики трублять про те, щоб ми частіше мили руки, слідкували за строком придатності продуктів та уникали фаст-фудів. Буває, в їхніх зверненнях звучить навіть нотка паніки, і не випадково. Саме влітку інфекційні відділення охоплює бум відвідувачів, які жаліються на біль у животі та отруєння.

Іноді, щоб встановити істинну причину отруєння, необхідно зробити аналіз крові та інші супровідні досліди. Детальне вивчення хвороби показує, що причиною недуги є кишкова паличка. А влітку для розмноження кишкової палички створюються всі умови. І заразитися дуже просто: достатньо в автобусі взятися за поручень після інфікованої людини, а потім з’їсти цими руками гамбургер або інший продукт закладів швидкого харчування, і шлунково-кишкове отруєння гарантоване.

Симптоми отруєння кишковою паличкою можуть дати про себе знати вже через кілька годин, а можуть «чекати» тиждень. Як правило, це стандартний набір симптомів — нудота, блювота, біль у животі, діарея, підвищена температура (може бути до 40°С), і, звичайно, загальна слабкість.

При шлунково-кишкових отруєннях краще не займатися самолікуванням, а звернутися у лікарню, консультація лікаря тут необхідна.

Особливо це стосується дітей, і чим менший вік дитини, тим небезпечніше для неї отруєння. Лікарі повинні точно визначити природу кишкової палички, яка викликала хворобу, та призначити ефективне лікування.

Щоб уникнути вище описаних неприємностей, дотримуйтесь правил безпеки у харчуванні влітку. Не купуйте продукти на вулиці, де немає холодильного обладнання. Подібне місце — справжній рай для мікробів, а ще згадайте про мух, які переносять на своїх ніжках мільйони бактерій. У спекотну пору забудьте про швидкі перекуси на вулиці сосисками у тісті, шаурмою та іншими стравами з вмістом м’яса та майонезу. Навіть якщо всі продукти найвищого ґатунку, вони не можуть зберігатися більше 2–3 годин при температурі вищій +5°С. Крім того, основним джерелом інфекцій є брудні руки, а продавець не може мити руки після кожного прийому грошей…