«Поліція» організму

Сьогодні все частіше доводиться стикатися з різноманітними розладами імунної системи. Вона покликана охороняти організм людини від інфекцій, але і в ній відбуваються порушення, які можуть призвести до катастрофічних результатів. Чи можна якимось чином вплинути на імунітет людини, оновити імунну систему, щоб значно знизити захворюваність?

У гризунів вийшло

Ізраїльські вчені з університету «Техніон» заявляють, що оновити імунну систему можливо. На вікових лабораторних мишах було проведено оригінальний досвід. Гризунам видалили частину В-клітин, що відповідають за вироблення антитіл. Вони відіграють важливу роль у забезпеченні гуморального імунітету. Для відновлення балансу кістковий мозок гризунів почав виробляти нові В-клітини. Відбувалося оновлення імунітету. Вчені сподіваються, що дослідження допоможуть людям навчитися відновлювати імунітет, який втрачається з віком.

Новий погляд

Імунна система — досить складна функціональна структура організму людини. З одного боку вона покликана підтримувати постійність клітинного складу тканин і органів, з іншого — відображати агресію потрапившим в організм вірусів, мікробів і інших патогенних факторів. Імунна система повинна своєчасно розпізнавати «непрошених гостей», знищувати все чужорідне, виводити з організму і зберігати пам’ять про попередні агресії, з метою оперативного реагування на нові вторгнення. Розуміння принципів роботи імунітету дозволить уникнути багатьох серйозних проблем зі здоров’ям.

Учені з Кембріджського університету нещодавно представили принципово новий погляд на роботу імунної системи людини. Британські ескулапи впевнені, що їх відкриття дозволить створити більш ефективні ліки від гострих респіраторно-вірусних інфекцій (ГРВІ).

У медичних колах вважалося, що містяться в крові антитіла борються з вірусами поза клітинами організму. Фахівці кембріджської Лабораторії молекулярної біології стверджують, що ця точка зору була помилковою. Навіть після проникнення вірусів та збудників хвороби в клітини, антитіла можуть їх перемогти.

Вчені з туманного Альбіону визначили механізм цього процесу. Антитіла проникають всередину клітини слідом за вірусом і приводять в дію білок «Трім-21». Останній блокує вірус і виводить його з клітки. Протягом двох годин білок руйнує вірус. Сама клітина за цей час постраждати не встигає. Зараз фахівці працюють над тим, щоб посилити цей процес. Тим самим можна буде набагато ефективніше боротися з респіраторно-вірусними інфекціями.

Збій у імунітеті

Як зазначалося вище, в завдання імунної системи входить своєчасне виявлення чужорідних клітин (у тому числі клітин пухлини, бактерій, вірусів і т.д.) і подальше їх знищення. У той же час у самій імунній системі можуть відбуватися порушення, які часом призводять до катастрофічних результатів. Збій у імунітеті може відбуватися, принаймні, з чотирьох причин: інфекція може виявитися занадто сильною, імунітет ослабленим, імунна система може порахувати шкідливим і неадекватно зреагувати проти абсолютно безпечнї речовини (прояв алергічних реакцій), а також визнати ворогом власні клітини і почати знищувати їх.

Якщо у людини в нормі імунна система, то вона відрізняє власні клітини від чужорідних. У процесі ембріонального розвитку формується толерантність до білків і клітин власних тканин. При виникненні порушень толерантності до білків і клітин змінюється нападом на них. Імунітет починає атакувати тканини організму спеціальними клітинами і знищувати їх. У результаті виникають аутоімунні захворювання. Сьогодні відомо більше 80 різновидів цих захворювань. Їх прийнято поділяти на дві групи. При органоспецифічних захворюваннях імунітет агресивно реагує проти одного органу. При системних — уражаються різні тканини або органи.

Поштовхом до розвитку аутоімунних захворювань можуть послужити зовнішні чинники. Під дією лікарських препаратів і вірусів білки організму можуть почати видозмінюватися. Імунна система сприймає їх як чужорідні і починає знищувати. Достовірно невідомо чому відбувається помилка імунної системи, і вона починає виробляти антитіла проти власних клітин. Вчені вважають, що аутоімунні захворювання супроводжуються мутаціями на молекулярному рівні. Залишилося зрозуміти, що викликає мутації.

У той же час медики помітили тенденцію, що якщо серед родичів вже були прецеденти, ризик виникнення захворювання підвищується. Ближча спорідненість — більший ризик. Якщо у людини діагностують підвищення рівня деяких гормонів, то йому треба бути особливо обережним, уникати інфекційних захворювань. Запальні процеси в організмі необхідно лікувати до повного одужання.

«Убивці» імунітету

З настанням ранньої весни, різних епідемій багато особливо налягають на ударні дози полівітамінних комплексів з підвищеним вмістом вітамінів і мікроелементів. А вони в свою чергу можуть не засвоюватися організмом. У той же час збільшують навантаження на печінку, нирки і можуть викликати алергію. У результаті імунітет слабшає. Надмірне споживання жиророзчинних вітамінів А, Д і деяких мінералів може викликати серйозні ускладнення.

Що робити?

Вітаміни, що містяться в продуктах, засвоюються набагато краще. Найкраще засвоюються вітаміни природним шляхом, тобто з їжі. Вітаміну С дуже багато в шкірці ківі, квашеній капусті, відварі або сиропі шипшини, обліписі, в цитрусових, болгарському перці. Звичайних порцій цілком достатньо для захисту здорового організму. Обстеживши понад шістнадцять тисяч американців, починаючи з дворічного віку, вчені зі штату Каліфорнія переконалися наскільки важливо молоко для здоров’я людини, підтримки імунної системи. Воно є основним джерелом вітаміну D і забезпечує майже половину необхідних для організму вітамінів. Для дітей молоко забезпечує майже дві третини від загального вмісту вітаміну D. Відсутність молока в дитячому раціоні харчування практично неможливо заповнити. Вітамін D, згідно з новими дослідженнями, може захистити від хвороб серця, гіпертонії, діабету і деяких видів раку. Рекомендована доза (400 МО вітаміну D на день) міститься в чотирьох склянках знежиреного молока. Американські біологи довели потужний позитивний ефект на імунітет людини печериць. Ці гриби підвищують активність критичних клітин імунної системи. Речовини, що містяться в печерицях, збільшують виробництво противірусних білків.

І все ж самий надійний засіб зміцнення імунітету — загартовування.