Ще пару десятиліть тому вважалося, що передменструальний синдром (ПМС) – відмінне виправдання жіночим капризам. Сьогодні точно відомо, що напередодні критичних днів жіночий настрій під впливом оскаженілих гормонів непередбачуваний.
Вчені зацікавилися процесами, які відбуваються в мозку жінки в момент настання менструації, коли в її організмі відбувається викид гормонів. Більш того, вирішили допомогти жінкам справлятися з симптомами ПМС.
Перші результати досліджень вказали на те, що стимулювання активності мозкового центру, який відповідає за емоції, допомагає деяким жінкам зберігати стабільну емоційну рівновагу, незважаючи на провокацію з боку гормонів.
Однак не так вже й багато дослідників займалося вивченням поведінки мозку в цей неспокійний для жінки час. І це при тому, що статистика показує, що 75% жінок репродуктивного віку скаржаться на перепади настрою і фізичний дискомфорт в передменструальний період.
Вчені провели дослідження за участю 12 жінок, у яких протягом циклу проявлявся стійкий емоційний стан, щоб отримати дані, від яких можна відштовхуватися надалі. Був проведений ряд тестів, серед яких і сканування мозку. Такі тести проводилися двічі протягом місячного циклу – перший раз під час передменструального циклу, а другий приблизно через 10 днів.
В ході дослідження жінок просили натискати відповідну кнопку при появі на екрані слів, викликають позитивну і негативну реакцію. В момент виконання завдання мозок жінок піддавався скануванню з використанням магнітно-резонансного методу, за допомогою якого вимірюються найменші метаболічні зміни в мозку. Увага дослідників сконцентрувалася на середній лобно-очноямковій області кори мозку, що відповідає за емоційний контроль.
Проте активність в середній лобно-очноямковій області кори мозку різко підвищувалася під час передменструального періоду.
Проаналізувавши ці дані, вчені припустили, що сплеск мозкової діяльності допомагає жінкам зберігати стабільність свого емоційного стану під час підвищення рівня гормонів. Тепер вони почали збирати дані про активність мозкової діяльності у жінок, які скаржаться на перепади настрою, щоб подивитися, наскільки у них підвищується активність мозку. Крім того, вченим доведеться досліджувати відмінності в рівні гормонів між цими жінками, щоб результати досліджень були коректними.
В даний час дослідження активності мозку і емоцій під час ПМС на початковому етапі.
Вчені тільки почали використовувати метод сканування, щоб зрозуміти, як горомони впливають на діяльність мозку.