Перелом шийки стегна найчастіше відбувається у людей похилого віку. З віком розвивається остеопороз, тому для виникнення перелому буває досить незначної травматичної дії. Рідше така травма виникає у молодих людей, як правило, при дорожньо-транспортних пригодах. Також зустрічаються патологічні переломи шийки стегна, так як в даний відділ стегна часто метасталізують пухлини молочних залоз, нирок, передміхурової і щитовидної залоз, легенів.
Головна ознака перелому шийки стегна – біль в області тазостегнового суглоба. Пошкоджена нога знаходиться в положенні зовнішньої ротації, рухи суглоба неможливі. Для точної діагностики перелому шийки стегна необхідна рентгенографія тазостегнового суглоба.
Метою лікування перелому шийки стегна є рання мобілізація. У практиці сучасних лікувальних установ застосовуються методи, що дозволяють не тільки ранню функціональність, а й навантаження кінцівки. Особливо важливий такий метод для людей старшого віку, так як для них рання активація і ходьба часто є єдиним шансом повернутися до повноцінного життя.
Особливості анатомії тазостегнового суглоба і верхнього відділу стегна є причиною того, що при переломах шийки стегна розвивається часткове або повне порушення кровопостачання голівки стегна, що приводить до її некрозу або руйнування.
Успіх лікування багато в чому залежить від ступеня порушення кровопостачання голівки стегна, а також від механічної міцності фіксації перелому.
При збереженні кровопостачання головки стегнової кістки (при сприятливому прогнозі її життєздатності), а також при достатній міцності кісткової тканини (найчастіше, у молодих пацієнтів) показано виконання остеосинтезу. Після операції, з метою усунення уламків і створення умов для консолідації, потрібно виключити навантаження на ногу на період від 6 до 12 місяців.
У хворих похилого віку якість кісткової тканини найчастіше не дозволяє проведення стабільного остеосинтезу. Тривале виключення навантаження на ногу, в силу загального стану пацієнта, як правило, неможливе. Виражені порушення кровопостачання голівки стегна є причиною розвитку її аваскулярного некрозу. У цьому випадку виконання остеосинтезу є безперспективним.
Для відновлення функції кінцівки, можливості раннього навантаження та активації хворого виконується ендопротезування – заміна шийки і голівки стегна або всього тазостегнового суглоба штучними.
У разі необхідності виявлення цієї або іншої хвороби проконсультуйтеся з нашими лікарями у Центрі Сімейної Медицини за адресою: вул. Драгоманова, 14а, м. Кам`янець-Подільський.