Чоловіки завжди дивуються непередбачуваності жінок: то вони такі чутливі, то вибухають в гніві по всяких дрібницях. Самі жінки теж дивуються перепадам свого настрою, пояснюючи це складністю жіночої природи. Насправді причина незвичайних вчинків у представниць прекрасної статі в ПМС — передменструальному синдромі.
Був час, коли і лікарі, і суспільство не надавали особливого значення такому діагнозу як передменструальний синдром (ПМС). Більшість трактувало його як виправдання для жінок своїх примх. Однак після тривалих спостережень вчені встановили стійкий взаємозв’язок між психологічним станом жінки і її менструальним циклом.
Передменструальний синдром — це ряд симптомів, які негативно позначаються на фізичному та емоційному стані жінки і виявляються кожен місяць перед початком менструації. Більшість жінок схильна до цього специфічного стану, який передує критичним дням.
ПМС пов’язаний з закономірними змінами рівня гормонів в організмі. Якщо раніше синдром передменструального напруження розглядався як психологічне захворювання, то пізніше вченим все ж таки вдалося довести, що цей стан має органічну природу, обумовлену змінами рівня гормонів.
Як відомо, естроген і прогестерон — статеві гормони, які надають особливий вплив на жіночий організм. Підвищення або зниження їх рівня виливається в різні реакції організму. Так, зниження рівня естрогену і прогестерону сприяє:
Для деяких жінок ПМС — майже непомітне явище, для інших він проходить бурхливо, проте час прояву симптомів завжди передбачуваний. Зміни у фізичному та емоційному стані виявляються за 7–10 днів до початку менструації і проходять відразу ж після початку місячних. Якщо ж симптоми зберігаються весь менструальний цикл, можливо, їх причину треба шукати не в ПМС, тоді необхідна консультація лікаря-психіатра.
На даний час точна причина ПМС не встановлена, хоч і йдеться про дисбаланс рівня гормонів. Зараз в медичних колах прийнята думка, що причиною ПМС стає гіперчутливість до підвищення рівня прогестерону в період менструального циклу. Тривалі спостереження допомогли встановити лікарям, що найчастіше ПМС проявляється у емоційно нестабільних жінок астенічного складу, а також у жінок, зайнятих інтелектуальною працею. До групи ризику також входять жінки, які пережили стрес, ускладнені пологи, аборти, гінекологічні захворювання, травми та операції.
Як правило, симптоми ПМС починають проявлятися після овуляції, коли рівень прогестерону починає зростати. У всіх жінок симптоми проявляються неоднаково: у одних вже помітні за два тижні до початку місячних, в інших — всього за два дні. Але майже всі відзначають, що з наближенням початку циклу симптоми посилюються.
Зовсім не обов’язково, що симптоми ПМС проявляються кожен місяць. Деякі жінки відзначають, що бувають місяці, коли вони взагалі не відчували ніяких симптомів, а потім вони знову поновлювалися. Важлива роль у цьому відводиться пролактину – модулятору дії багатьох гормонів, і простагландинам — універсальним тканинним гормонам.
Передменструальне роздратування може бути двох видів: фізіологічне та психологічне. У всіх жінок вони розрізняються по інтенсивності. Крім того, у однієї і тієї ж жінки вони можуть по-різному виражатися в різні місяці, тому їй часто складно буває зрозуміти, що з нею відбувається.
Психологічні симптоми:
Фізіологічні симптоми:
Найчастіше ПМС стає для жінки причиною конфліктів у родині, на роботі, з друзями. Щоб уникнути таких наслідків жінці рекомендується вивчити свій стан і свої симптоми в такі періоди, тоді вона буде усвідомлювати, що з нею відбувається і зможе будувати своє життя по-іншому.
Ще одна порада, хоч і непроста, — уникати стресів у своєму житті. Корисно відвідувати заняття з йоги або освоїти техніки релаксації. Фізичні вправи завжди позитивно позначаються на психологічному стані.
Можливо, при сильних проявах симптомів ПМС, лікар пропише антидепресанти. Однак треба завжди попередити спеціаліста, якщо ви бажаєте завагітніти.