Пан або пропав: чому виникає панічний страх?

Внутрішній світ більшості людей переповнений численними страхами і фобіями. При цьому страх — це нормальна реакція організму, спрямована на захист. Однак буває, що звичайна фобія переростає в справжній панічний страх.

Нам всім добре знайомий крилатий вислів «панічний страх». Його походження сягає своїм корінням до Стародавньої Греції, коли люди думали, що бог лісу Пан, наводив на всіх жах. Ім’я бога і стало похідним для слова «паніка». Сьогодні термін «панічний страх» має конкретне визначення в психології, що означає безпідставний страх, який здатний охопити як одну людину, так і натовп в цілому.

Значення панічного страху пов’язано з багатьма стресовими ситуаціями. Страх, який виникає у нас раптово, здавалося б, без видимих ​​причин, викликає у нас паніку. У такому стані панічної атаки людині складно самостійно розібратися в причинах свого остраху, так як видима ситуація загрози відсутня. Відчуття такого страху аморфні й розпливчасті, а спроби розібратися в ньому при повторній появі завжди безрезультатні.

Одночасно з панічним страхом посилюється активність вегетативної нервової системи, що проявляється тремтінням всього тіла, блідістю, частими позивами до сечовипускання, відчуттям нудоти, похитування при ходьбі, утрудненням дихання, сухістю в роті, відчуттям утруднення в грудях, онімінням, блювотою, проносом, нудотою, страхом смерті, втратою самовладання.

Незважаючи на міфічне походження назви, як бачимо, панічний страх має цілком відчутні риси.

У пам’яті людини найяскравішим залишається перший напад панічного страху. Саме тому ми так боїмося його повторення, часто згадуємо про нього, чим і провокуємо нові напади, які можуть стати регулярними.

Причини виникнення панічних атак

Найчастішими причинами панічного страза стають хронічні емоційні напруги, підвищена нервозність, депресії, гормональні порушення, хвороби нервової системи та внутрішніх органів.

Панічну атаку можна сприймати як сигнал нашому організму, який є наслідком якихось невирішених проблем або непрожитих почуттів. Панічний страх може виникнути через серйозні порушення центральної нервової системи.

Явище панічних атак досить поширене в психології, як правило, трапляються вони у пацієнтів старше 20 років, і частіше у жінок. До такого психічного відхилення потрібне особливе відношення. І хоч сам міф про Пана може викликати посмішку, проте наслідки панічного страху можуть бути найсерйознішими.

При проявах панічного страху допомога фахівця обов’язкова, інакше напади можуть стати регулярними не тільки після стресів, але й без видимих ​​причин.