Офісних працівників і курців чекає ССО

В останні роки офтальмологи б’ють на сполох: значно почастішали випадки синдрому «сухого ока» (ССО) серед офісних працівників і курців. Становище ускладнюється, якщо людина – офісний працівник-курець.

Не треба довго думати про причини того, за що ССО «атакує» клерків – постійна напруга очей за комп’ютером не може пройти непомітно. Від 40 до 70% свого часу такі люди проводять біля монітора. Положення ускладнюється ще тим, що в офісі, як правило, сухе повітря через кондиціонери, в перервах офісні співробітники люблять подиміти сигаретками, потім проводять якийсь час за кермом автомобіля, а багато хто носить контактні лінзи. У групу ризику людей, схильних до ССО, входять також жінки, що користуються косметикою і приймають гормональні засоби.

Лікарі б’ють на сполох, кажучи про те, що синдром «сухого ока» придбав глобальні масштаби і з синдрому перетворився у хворобу. Стрімка поширеність недуги, недостатнє інформування населення про існування хвороби та її лікування перетворили ССО в соціально значиму проблему серед працюючого населення.

Симптоми синдрому «сухого ока»

При ССО необхідна для зволоження поверхні ока рідина істотно зменшується і посилено випаровується. Цьому сприяє сильна напруга і зосередженість, наприклад, коли людина працює за комп’ютером, читає, керує автомобілем. У цьому випадку людина забуває моргати, через що відбувається швидке випаровування вологи. Якщо спочатку хвороба може ніяк не виявлятися, то з часом може викликати справжні страждання, що виражаються в підвищеній сльозотечі, різі в очах, почервонінні очей, відчутті піску в очах. Крім того, може з’явитися світлобоязнь, підвищитися чутливість очей до диму. У важких випадках симптоми можуть бути просто нестерпними.

Важливо не переплутати звичайну втому очей з синдромом «сухого ока», так як різна природа у цих проявів вимагає різного лікування.

Як позбутися від ССО?

Щоб позбутися від неприємних симптомів, які в занедбаному стані можуть призвести навіть до втрати зору, треба своєчасно вжити заходів.

Найпростіше і перше, що ви можете зробити при з’являючихся ознаках ССО – часто моргати, щоб зволожувати очі, а також застосовувати препарати штучної сльози.

Для профілактики раз на півгодини-годину під час роботи треба прикривати долонями очі на кілька секунд і робити гімнастику:

– робити кругові рухи очима за годинниковою і проти годинникової стрілки,

– подивитися вгору, потім примружити нижні повіки, щоб вони затремтіли,

– посувати очима вліво-вправо,

– зміна зони концентрації – подивитися спочатку на віддалений предмет близько 15 секунд, а потім різко перевести погляд на близький без руху голови.

Щоб виключити у себе синдром «сухого ока», людям, що знаходяться в групі ризику, необхідно робити профілактику і проходити регулярну перевірку у офтальмолога.