В наші дні інформація отримала незалежний статус і навіть може претендувати на матеріальне поняття. Дійсно, інформаційні потоки сьогодні невичерпні. Ще пару десятиліть тому всю інформацію ми черпали з газет і телебачення, а сьогодні повністю охопити всі події можна за допомогою безмежного Інтернету.
Як в таких умовах інформаційного перевантаження відчуває себе людський мозок – головний обробник даних, що надходять із зовнішнього світу?
Деякі вчені стверджують, що наш мозок працює не на повну силу, а всього лише на 5%. Але навіть цього йому вистачає, щоб обробити колосальні обсяги інформації. Однак наша нервова система просто не в змозі впоратися з таким навантаженням, а тому 95% сірої речовини до пори до часу просто блокуються.
Але цивілізація розвивається стрімкими темпами, не звертаючи уваги на фізичні можливості нашого мозку. У зв’язку з цим в останні роки набуло популярності поняття «інформаційне перевантаження», воно ж – нервове виснаження.
Постійні тривалі думки про декілька завдань одночасно, зберігання в пам’яті великої кількості одиничної інформації (наприклад, незв’язаних між собою цифр), відстеження великої кількості візуальної інформації, вимушена швидка обробка вхідних даних (наприклад: питання-відповідь) – все це в один прекрасний момент може викликати збої в роботі мозку.
Перша ознака виснаження – втрата сну. Активність мозку настільки велика, що він не може перейти в стан сну. Напевно, кожен хоча б раз стикався з тим, що після сильної втоми було неможливо заснути.
Наступна ознака – втрата апетиту або байдуже ставлення до їжі. У такому стані людина не пам’ятає коли і що їла, чи смачно було й інші деталі.
У деяких нервове виснаження проявляється нервозністю, запальністю, станом «натягнутої пружини».
Ще одна ознака перевантаження – людина починає «тупити», тобто повільно обробляти навіть саму звичайну інформацію.
Інші симптоми тривалого перевантаження – раптом починають труситися руки, сіпання шкіри (повіки, щоки та ін.), прискорене серцебиття, аритмія серця, розлад живота та ін.
Цими фізичними реакціями організм намагається захиститися і сигналить нам про руйнування.
Знаючи про небезпеку такого психічного розладу, людям, зайнятим занадто нервовою або інформаційною роботою, варто дбайливіше ставитися до своєї нервової системи. Треба вміти в потрібний момент сказати «ні!» комп’ютеру і вийти прогулятися в парку.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.