Якщо ви протягом дня не випускаєте мобільний телефон з рук, відчуваєте дискомфорт, якщо залишили його вдома, то ви страждаєте номофобією — страхом «опинитися без зв’язку».
Вперше термін «номофобія» був введений в 2008 році для позначення тривожного стану у людей, які втратили доступ до мобільного телефону — “no-mobile-phone phobia”. Останні дослідження показали, що страх «виявитися поза зв’язком» глибше, ніж передбачалося спочатку і страждає від нього велика кількість людей.
Нещодавно було проведено дослідження, в рамках якого опитали 1000 чоловік. Дві третини з них зізналися, що бояться втратити свої мобільні телефони, 41% заявили, що про всяк випадок носять з собою два телефони. При цьому жінки більше схильні до страху залишитися без зв’язку, ніж чоловіки (70% проти 61%), але чоловіки частіше носять з собою два телефони (47% проти 36%).
Більше всього залежними від телефону виявилися молоді люди у віці від 18 до 24 років. 17% зізнавалися в дискомфорті навіть тоді, коли розлучалися з телефоном всього на кілька хвилин.
Тривога залишитися без мобільника проявляється в тому, що людина боїться вимкнути його, її лякає ситуація, коли можуть сісти батарейки, вона постійно перевіряє повідомлення і дзвінки. Страждаючі номофобією не розлучаються з телефоном навіть в місцях, де він цілком недоречний — ванна і туалет.
Людина, залежна від телефону, мимоволі обмежує свої контакти з оточуючими, у неї стає менше живого спілкування, вона замінює його безособистісним контактом.
У Каліфорнії організований реабілітаційний центр Morningside, фахівці якого розробили програму захисту пацієнтів від віртуальних залежностей, будь то телефон або соціальні мережі. У будь-якому випадку, залежність — це погано, і людина повинна намагатися її подолати.
Лікування від номофобіі вже входить в курс багатьох реабілітаційних центрів. І хоч віртуальна залежність не так шкідлива як токсична, від тютюну, алкоголю або наркотиків, але вона токсична для самоідентичності людини і її відносин із суспільством. Психологи припускають, що віртуальна залежність може бути прямою доріжкою до інших, більш небезпечних залежностей, — від реальних наркотиків, які людина може почати приймати для зняття почуття тривоги.
Епідемія номофобіі охопила десятки мільйонів людей по всій планеті. Особливо турбує, що пацієнтами стають діти все більш молодшого віку. А ви можете вимкнути на пару годин свій мобільний телефон прямо зараз?