Неврит зорового нерва – запальний, інфекційний або демієлінізуючий процес, що вражає зоровий нерв.
Зоровий нерв – пучок нервових волокон, по якому зорова інформація передається від очей до головного мозку. Найпоширенішими симптомами запалення зорового нерва є біль і тимчасова втрата зору.
Неврит зорового нерва часто пов’язаний з розсіяним склерозом, при якому розвивається запалення і пошкодження нервових волокон у головному і спинному мозку.
При невриті зорового нерва відбувається втрата зору, рідко протягом декількох годин, частіше – протягом декількох днів з максимальним розвитком симптомів через тиждень після початку захворювання. При цьому втрата зору може бути від мінімальної до повної.
Неврит зорового нерва буває двох типів:
– ретробульбарний,
– папіліт.
Ретробульбарний неврит – запалення нерва поза очами. Найчастіше розвивається на одному оці, а друге уражається через деякий час після першого. Одночасне захворювання обох очей зустрічається рідко. При гострому невриті відзначається гострий біль за оком, світлобоязнь, різке зниження зору.
Папіліт є запаленням диска зорового нерва.
Неврит зорового нерва зазвичай вражає одне око і виражається наступними симптомами:
– Біль, який посилюється при русі очей, іноді виникають тупі болі за оком.
– Втрата зору, при якому більшість людей відчуває хоча б тимчасове зниження зору, але ступінь втрати зору може бути різною. Значна втрата зору розвивається, як правило, протягом декількох годин або днів. Посилити втрату зору можуть фізична активність, гаряча ванна або душ. У рідкісних випадках втрата зору може бути стійкою.
– Втрата кольорового зору. Кольори виглядають менш яскраво, ніж зазвичай.
– Поява спалахів світла перед очима.
Точні причини зорового нерва лікарі ще не встановили. У той же час неврит зорового нерва розвивається, коли імунна система помилково сприймає мієлін – речовину, з якої складається мієлинова оболонка, що покриває нервові волокна зорового нерва, – як чужорідну речовину, що призводить до запалення і пошкодження.
Мієлінова оболонка дозволяє електричним імпульсам швидко переміщатися від ока до головного мозку, де вони перетворюються у візуальну інформацію. Неврит зорового нерва порушує цей процес, впливаючи на зір.
У той же час неврит зорового нерва може бути наслідком наступних аутоімунних захворювань:
– розсіяний склероз,
– оптіконевроміеліт,
– інфекції (в тому числі хвороба Лайма, хвороба котячих подряпин і сифіліс, кір, свинка і герпес),
– деякі лікарські препарати.
Діагноз ставиться офтальмологом на підставі скарг хворого, даних анамнезу, огляду і наступних досліджень:
– оцінка гостроти зору,
– дослідження колірного зору,
– огляд очного дна,
– вимірювання внутрішньоочного тиску,
– рентгенографія придаткових пазух носа,
– МРТ мозку і орбіти,
– аналіз крові.
Неврит зорового нерва зазвичай проходить сам по собі. Але в разі затяжного перебігу хвороби, в першу чергу, проводиться лікування захворювання, що викликало дане ускладнення. В окремих випадках для зменшення запалення використовують стероїдні гормони, які вводяться внутрішньовенно. Це дозволяє прискорити процес відновлення зору. Також лікування гормонами дозволяє знизити ризик розвитку розсіяного склерозу або уповільнити його розвиток.
Плазмаферез використовується, якщо лікування гормонами виявилося неефективним і зберігається важка втрата зору.
У рідкісних випадках доводиться звернутися до оперативного втручання – декомпресії оболонки зорового нерва.
З приводу даної хвороби можете звернутись на консультацію до нашого сімейного лікаря.