Кожному з нас хоч раз доводилося зустріти людину, яка страждає нервовим тіком. Мимовільні рухи обличчя, рук або іншої частини тіла звертають на себе увагу і створюють неприємне враження. Але що привело до такої патології, хто схильний до нервового тіку і чи можна позбутися від нього?
Медична енциклопедія дає таке визначення нервового тіку — «це нав’язливі рухи, які повторюються і виникають поза волею людини у вигляді скорочення деяких груп м’язів (обличчя, шиї, голови тощо), які можуть бути безладними або імітувати цілеспрямовані рухи (наприклад, рух шиї і голови «при тісній комірці», миготіння, нахмурювання, облизування, жування).
Ці мимовільні кивання, ковтання і інші жести нагадують рухи, які виконує кожен день кожен з нас, але головна їхня відмінність від довільних в непотрібності і даремності. Досить уявити собі, наприклад, жінку похилого віку, яка підморгує всім підряд. Виглядає незграбно і дивно, але ця жінка страждає міготливим тіком.
Найпоширенішим нервовим тіком є лицьовий, він може виявлятися одним рухом, наприклад, частим миготінням повік, або відразу декількома, коли людина то блимне, то оближе губи, то насупиться. Це не означає, що людина постійно смикається, великим вольовим зусиллям тік може бути пригнічений, але після такої напруги він відновлюється з новою силою. Так само не виявляється тік уві сні, коли тіло і мозок знаходяться в розслабленому стані.
Чому з’являється нервовий тік, сказати складно, причому, в кожному конкретному випадку присутня своя причина. Найчастіше провокують цей нервовий розлад перенесені інфекційні захворювання, а також стреси. До речі, у маленьких дітей нервовий тік може стати результатом наслідування, коли вони бачать його у когось з дорослих людей.
Причиною появи тіка може бути так само і тривале роздратування, яке викликають запальні вогнища на обличчі. Крім того нестача в організмі магнію теж цілком може викликати нервовий тік, але ж уникнути його в цьому випадку можна, включивши в раціон бобові, гречану та вівсяну каші.
Слід зауважити, що до свого недугу кожен хворий відноситься по-різному. Для одних це мимовільне полегшення після попередньої незручної напруги в області обличчя. Комусь навіть приносить задоволення робити ті чи інші мимовільні рухи. Але переважна більшість хворих відчуває незручність у суспільстві від своєї хвороби. Причому, чим більше вони думають про це, тим сильніше виявляється тік. Посилюються тіки і від сильних переживань, болю чи гніву.
Часто хворі та їхні близькі задаються питанням: лікувати нервовий тік або з часом він сам зникне? Якщо нервовий тік доставляє незручність, заважає зосередитися, впливає на результати роботи і положення в суспільстві, тобто створює масу проблем, то відповідь буде однозначною — вживати заходів необхідно. Якщо пустити хворобу на самоплив, то недуга може змінити поведінку людини, вона стане замкнутою, запальною, легко ранимою.
Лікування нервового тіку передбачає комплексний підхід. Перш за все, у великій мірі позитивний результат лікування залежить від оточуючих. Вони повинні зі співчуттям і розумінням ставиться до переживань хворого і всіляко запевняти його, що він обов’язково позбудеться хвороби. Адже вже підтверджено психологією і медициною, що віра в зцілення – не менш ефективна, ніж самі інноваційні ліки.
Як правило, невропатолог вибирає лікування, відштовхуючись від природи виникнення тіка. Якщо причиною тіка став органічний процес у центральній нервовій системі або тканинах, то лікування і направлено на основне захворювання.
Якщо ж у витоків нервового тіку лежить стрес або нервовий розлад, то за справу візьметься психотерапевт. Особливо часто в наші дні нервовим тікам схильні діти молодшого шкільного віку. У цьому випадку батьки повинні уважно поставитися до повсякденності малюка. Можливо, у нього склалася несприятлива атмосфера серед однолітків, або він втомлюється від насиченої шкільної програми, або йому просто не вистачає вашої любові й уваги. Досвідчений психолог у співпраці з невропатологом завжди допоможуть вирішити цю проблему і перешкоджати її новій появі.
Серед медикаментозного лікування тіка найчастіше призначають седативні засоби, що заспокоюють нервову систему, а при необхідності призначають і протисудомні препарати.
Спостереження показали, що нервові тіки проходять під впливом активного фізичного навантаження. Саме тому для хворих розроблена спеціальна лікувальна гімнастика, що допомагає придушувати мимовільні рухи.
Хворим нервовим тіком необхідно створити і вдома, і на роботі сприятливу психологічну обстановку, максимально оточити їх увагою, все це вкрай важливо в боротьбі з нервовим тіком.