Найбільш частою причиною слабоумства в літньому віці є хвороба Альцгеймера. Нерідко її навіть не зовсім вірно називають старечим маразмом. Але чи є можливість пригальмувати розвиток деменції? Вчені давно шукають відповідь на це питання, паралельно знаходячи умови, що провокують відмирання нейронів, що і призводить до розвитку недоумства. Недавні дослідження показали, що одним з факторів, що ведуть до недоумства, є негативний настрій.
Хвороба Альцгеймера частіше спостерігається у людей малоосвічених, а ось інтелектуально розвинена людина має менше шансів здуріти, так як в її мозку існує більша кількість зв’язків між клітинами мозку. Перші симптоми захворювання можуть з’явитися вже після 40 років, а у людей після 70-ти років частота захворювання доходить до 30%!
Не так давно вчені, як правило, шукали, біологічні фактори ризику розвитку хвороби Альцгеймера. Але нові дослідження показали, що психологічні симптоми так само важливі, крім того, їх часто можна помітити до появи будь-яких фізіологічних ознак захворювання.
Такий психологічний симптом як негативне мислення, для якого характерно занепокоєння, депресії, стрес, нервові розлади, вже може бути пов’язаний з хворобою Альцгеймера.
Спостереження показали, що тривалий негативний настрій виснажує ресурси мозку і призводить до стресу. В таких умовах мозку наноситься збиток, надовго знижується його стійкість до захворювання.
Крім того, відіграють важливу роль і генетичні чинники. Вчені встановили, що найвищий ризик у людей з геном APOE e4. Хоча, звичайно, недоумство спостерігається не у всіх носіїв даного гена, значить, існують і інші фактори.
Британськими вченими було проведено дослідження, в якому взяли участь 1449 осіб, середній вік яких склав 71 рік. Результатом дослідження став висновок, що хвороба Альцгеймера в більшій мірі розвивається у цинічних людей. Тобто слабоумство не щадить тих, хто насторожено ставиться до слів інших людей і вважає, що більшість людей діє з корисливих мотивів. У таких учасників ризик недоумства був в 2,5 рази вище в порівнянні з тими, хто більш довірливий до людей.