У наш час високих технологій людина опинилася в складних умовах екологічного та соціального виживання. І, тим не менш, саме завдяки інтенсивності розвитку науки з’являються унікальні можливості збереження життя, особливо коли мова заходить про недоношених дітей.
Ще якихось сто років тому медицині важко було впоратися з проблемою передчасних пологів і, як правило, діти, що народилися занадто рано, гинули. Сьогодні багато медичних установ володіють необхідними засобами, щоб врятувати і виходити малюків, народжених навіть на 20-му тижні вагітності.
Коли дитинка з’являється передчасно, це завжди викликає масу хвилювань, тривог і питань. Чи буде вона далі нормально розвиватися? Як доглядати за недоношеними дітьми? Як допомогти їм адаптуватися у позаутробних умовах?
Недоношеними прийнято вважати новонароджених, які народилися раніше 38-го тижня вагітності з масою тіла менше 2500 г і довжиною менше 45 см. Кожна дитина — окремий організм, тому розвиток у нього буде індивідуальний і життєздатність його буде залежати від тих умов, в яких протікала вагітність, від протікання самого процесу пологів.
Звичайно, недоношені діти з’являються на світ надто ослабленими, особливо, якщо мати страждає серцево-судинними захворюваннями, захворюванням нирок, гінекологічними чи ендокринними захворюваннями. Або, можливо, жінка перенесла під час вагітності інфекційні захворювання, зловживала курінням і алкоголем.
До речі, у жінок, що палять в два рази частіше народжуються недоношені діти, ніж у некурящих. Пояснюється це тим, що куріння викликає кисневе голодування плода і уповільнює його ріст.
Критичним періодом для недоношених дітей є перші дні життя. З цієї причини новонародженим необхідні спеціальні умови, для чого їх з пологового відділення переводять у відділення лікарні, щоб допомогти новому ослабленому організму адаптуватися до нових умов життя. Велике значення для подальшого розвитку має і те, чи народилася дитинка здоровою, хоча і недоношеною, або вже була хворою.
Так як малюк ще дуже ослаблений і схильний до будь-яких захворювань, його необхідно захистити від контактів з дорослими та іншими дітьми, особливо якщо в них є хоча б підозри на нежить, кашель, біль у горлі.
Якщо у вас народилася недоношена дитина, необхідно дотримуватися максимальних умов чистоти — частіше робити вологе прибирання, оскільки пил часто є носієм стафілокока, у міру можливості відмовтеся від зайвих портьєр, штор, меблів, що вбирають у себе пил.
Недоношені немовлята відрізняються недосконалістю механізмів терморегуляції, тому вони вкрай чутливі як до охолодження, так і до перегрівання. У лікарнях глибоко недоношених дітей виходжують у спеціальних кувезах, призначених для підтримки постійної температури і вологості повітря.
Коли підходить момент виписки малюка з лікарні, механізми терморегуляції, як правило, вже налагоджені, але все ж ще недосконалі, що вимагає від батьків підтримки в їхньому будинку оптимальної температури –22° С. Обов’язкове провітрювання приміщення, що наповнює простір киснем. Навіть якщо на вулиці мороз, кімнату малюка треба провітрювати не менше 3-х разів на добу по 10–15 хв.
Важливе значення для зміцнення недоношеного організму має загартовування. Поступово привчайте дитину до зміни температур. Одними з найпоширеніших і корисних способів загартовування є щоденне купання та прогулянки на свіжому повітрі.
Сьогодні будь-який лікар скаже, що найкращою їжею для новонароджених є материнське молоко, тому що забезпечує незміцнілий організм не тільки необхідними поживними речовинами, а й захисними елементами, ферментами і гормонами. Але проблемою передчасних пологів є гіпогалактія – недостатнє вироблення молока. Сучасна фармакологія пропонує безліч засобів, що стимулюють вироблення молока. Але якщо і це не допомагає, треба переводити малюка на змішане або штучне вигодовування. Педіатр, який спостерігає за дитиною, повинен порекомендувати мамі, яку суміш краще підібрати для малятка.
Як правило, недоношені діти при належному догляді розвиваються дуже інтенсивними темпами, ніби прагнучи наздогнати своїх доношених однолітків. Найчастіше до року вже й не відрізнити доношених і недоношених діток. Але все ж, при глибокій недоношеності слід особливо допомагати слабенькому організму правильно розвиватися. Для цього необхідно спеціально займатися його фізичним розвитком. Лікар-педіатр призначить маляті комплекси гімнастики і масажів.
Якщо недоношеній дитині організувати відповідний режим загартовування і годування, а батьківську увагу проявляти щадно і дбайливо, то незабаром ви помітите його вирівнювання в розвитку з доношеними дітьми.