З наближенням літа на вулицях все частіше можна зустріти людей в сонцезахисних окулярах. Для одних це данина моді, інші ж виправдано піклуються про свої очі. Як впливає сонце на наші очі і як їх захистити?
Найчастіше, вибираючи сонцезахисні окуляри, люди більшою мірою стурбовані модними тенденціями, ніж захисними функціями. А чи замислюємося ми, яким підступним ворогом для очей насправді може бути сонце?
Перш ніж вибрати сонцезахисні окуляри, потрібно знати, від чого і як ми захищаємо наші очі, а значить і здоров’я. У літній період ми більше дбаємо про захист шкіри від сонячного випромінювання, не надаючи великого значення захисту очей.
Природа наділила наші очі природними захисними бар’єрами — повіками і віями, а також внутрішнім захистом — сітківкою, яка діє як фільтр. Такого захисту цілком достатньо при помірній сонячної активності. Але влітку сонячне випромінювання часто буває занадто інтенсивним і природних захисних механізмів не вистачає.
Особливо небезпечним є UVA випромінювання (довгі хвилі), яке здатне проникнути аж до кришталика. UVB випромінювання (середні хвилі) найчастіше затримує рогівка ока, вона закриває і райдужку і зіницю, хоча частина такого випромінювання все ж здатна проникати у внутрішню структуру ока.
Захищають очі від сонця і колірні пігменти райдужної оболонки. Однак, чим світліше очі, тим менше пігменту в райдужній оболонці захищає від проникнення світла, а тому вони більш чутливі до сонячного випромінювання. Тобто, блакитнооким людям сонце приносить більшу шкоду, ніж карооким.
При яскравому сонячному світлі і сильному вітрі пересушується слизова, коли з’являється відчуття піску в очах. Тривале перебування на сонці здатне викликати опік сітківки, яка відповідає за гостроту зору.
Більш того, агресивне сонячне випромінювання призводить до появи вільних радикалів, що прискорює процес старіння клітин і розвиває вікові зміни — помутніння кришталика (катаракта), порушення центрального зору, пов’язаного з ураженням сітківки. Кожне з цих захворювань небезпечно і може призвести до втрати зору.
Щоб уникнути всіх перерахованих неприємностей, необхідно захищати очі за допомогою окулярів в літній період.
Насамперед, окуляри повинні мати сертифіковаий фільтр — спеціальне покриття, що поглинає UVA і UVB випромінювання. Внутрішня сторона дужки окулярів повинна бути маркована СЄ , що вказує на відповідність європейським стандартам якості.
Купуючи дешеві окуляри в наметах і переходах, навряд чи можна говорити про економію, адже мова йде про здоров’я очей. Тому краще купувати окуляри в спеціалізованих магазинах, де вам дадуть професійну консультацію. У салоні оптики вам підберуть ступінь затемнення (від 0 до 4). Чим вище цифра, тим темніше будуть окуляри.
У міських умовах досить захист ступеня 2. Лінзи таких сонцезахисних окулярів здатні поглинати 57–82 % світла. Якщо ж ви плануєте відпустку на морі або в горах, то треба вибирати ступінь захисту 3 — 82–92 % поглинання світла.
Якщо лінзи занадто темні, то вони викличуть розширення зіниці, а значить, зроблять очі занадто чутливими до світла.
Що стосується кольору, то найкраще захищають очі сірі і сіро-зелені лінзи.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.