Навіщо мозку вода?

Ми знаємо, що споживати достатню кількість рідини треба для уникнення зневоднення, а ще для краси шкіри. Проте вчені знайшли ще одну важливу причину пити воду: щоб зберегти здатність мозку нормально мислити.

Як виявилося, без води наш мозок в буквальному сенсі всихає, що негативно відбивається на розумовому процесі. Більш того, навіть в умовах недостатнього харчування мозок здатний виробляти енергію з води. І це важливо не тільки для виживання в екстремальних ситуаціях, а й для здорового і розумного способу життя в цілому.

Мозок людини на 85% складається з води. Всі необхідні елементи для життєдіяльності мозок отримує з циркулюючої крові, постійно витягуючи з неї 20% енергії. Мозок постійно активний, навіть під час сну – він постійно обробляє інформацію, будь то задуми, що народжуються в підсвідомості, або важливі сигнали, що надходять з усіх органів і частин тіла або навколишнього середовища.

Щоб ці процеси нормально протікали, мозку необхідна колосальна кількість енергії. Раніше вважалося, що для роботи мозок витягує всю необхідну енергію з циркулюючої крові, постійно споживаючи близько 20% цукру (глюкози). Якщо ж глюкози не вистачає в крові, мозок скорочує витрати енергії і починає посилати сигнали голоду. Але нещодавно вчені виявили, що це всього одна зі схем отримання енергії мозком. Виявляється, енергію він черпає також з води, яка, проходячи через спеціальні насоси, генерує гідроелектричну енергію в клітинних мембранах. Відомо ще й те, що така необхідність регулярна, і задовольняти її треба завжди.

Якщо для отримання глюкози мозок використовує спожиті з їжею білки, жири і вуглеводи, а також наявні в організмі запаси, то для виробництва гідроенергії йому потрібно тільки вода.

А надходити вона повинна в достатньому обсязі, так як внутрішні запаси обмежені і використовуються повністю.

Цікаве дослідження провели Метью Кемптон і Ульріх Еттінгер з Інституту психіатрії Королівського коледжу в Лондоні. Вони встановили, що за 90 хвилин безперервного потіння об’єм мозку зменшується настільки ж, як і за рік старіння. Проте всього один стакан води може швидко відновити організм.

Вчені провели наочний експеримент, в якому зібрали молодих людей розділивши їх на дві групи. Одну групу одягли в багатошаровий одяг, щоб збільшити потовиділення. Інша група людей була одягнена набагато легше. Всіх учасників попросили позайматися на велотренажері протягом 4,5 годин, після чого вчені просканували їх мозок з метою визначення обсягу.

Результати показали, що люди, які займалися в теплому одязі, втратили не тільки у вазі тіла, але і в обсязі мозку. У середньому процес всихання дорівнював 14-місячному старінню чи 2,5 місяцям хвороби Альцгеймера.

Пояснюється таке явище тим, що в середній частині мозку є поглиблення, заповнені рідиною.

Коли рідина йде, порожнини свою площу збільшують, приводячи до всихання тканини мозку.

На останньому етапі експерименту вчені запропонували всім учасникам зіграти в комп’ютерну гру, в якій були потрібні навички планувати і вирішувати проблеми. І, незважаючи на те, що перша група з добре пропотевшей людьми впоралася із завданням так само добре, як і друга група, але їм знадобилося задіяти великі ресурси головного мозку, що й підтвердило припущення вчених.Ми знаємо, що споживати достатню кількість рідини треба для уникнення зневоднення, а ще для краси шкіри.