Вічна молодість і здоров’я — мрія кожної людини. Це підштовхує вчених постійно шукати способи омолодження людського організму. Сьогодні уряди багатьох країн вкладають величезні кошти в розробку нанотехнологій, які обіцяють зробити переворот у всіх сферах життя, в тому числі і в медицині.
Вперше слово «нанотехнологія» прозвучало в 1959 році. Минуло всього півстоліття, і нанотехнології стали впроваджуватися в наше життя, хоча до цих пір до кінця так і не ясно, що ж це таке. За загальними описами вчених вважається, що це технології, які дозволяють маніпулювати частками розміром від 1 до 100 нанометрів, 1 нанометр дорівнює мільйонній частці кінчика швейної голки.
Вчені стверджують, що нанотехнології стануть для людства вирішенням багатьох проблем, а особливо в медицині. І хоч на сьогоднішній день такої сфери як наномедицина ще не існує, є всі підстави вважати, що вона вже зароджується. У багатьох країнах, у тому числі і в Україні, розробляються проекти із застосуванням наночастинок.
Що ж таке наночастинки? Загалом-то це ті ж окремі молекули і атоми, про які вже багато чого відомо науці. Як відомо, і графіт, і алмаз складаються з вуглецю, різниця лише в розташуванні атомів цієї речовини. Умовно те ж саме можна говорити і про здоровий і нездоровий органи людини. Нанотехнології дозволяють істотно впливати на структуру матеріалів.
Фахівці в галузі нанотехнологій вже всерйоз зайнялися створенням нанороботів, які з високою точністю, без хірургічного втручання зможуть усувати неполадки в людському організмі. Такі роботи-лікарі, наприклад, зможуть усувати зайвий холестерин, очищати кровоносні судини, знищувати вірусні інфекції, доставляти ліки безпосередньо до хворого органу, якому вони необхідні. Нанороботи допоможуть вирішити велику проблему побічних дій від ліків. На сьогоднішній день вже створюються нанороботи, які зможуть відрізнити ракові клітини від здорових. Це дозволяє вибірково знищувати погані клітини в організмі, не зачіпаючи здорові.
Адже спадкові хвороби на сьогоднішній день вважаються невиліковними, оскільки причина їх криється у нашому геномі, який змінити неможливо. Але за допомогою мікроскопічного розміру нанороботів з’явиться можливість здійснювати «ремонт» генів, усуваючи в них аномальні послідовності і збій в структурі.
Сам наноробот являє собою пристрій з мотором, а також пластинами, завдяки яким він переміщується. Наявність розпізнаючого гвинта дає можливість орієнтуватися в середовищі, в яке він потрапив. За допомогою гвинта відбувається розпізнавання клітин, яким необхідне лікування. Його конуси блакитного кольору і показують радіус дії сенсорів. Ще одна сенсаційна новина — контроль над такими нанороботами буде здійснюватися за допомогою мобільних телефонів, які підтримуватиме радіочастоти. Природно, розміри нанороботів будуть мікронними, що дозволить проникати їм навіть в капіляри.
Якщо вченим вдасться повністю контролювати цей процес, то нанороботи зможуть постійно коригувати фізіологічні функції організму, аж до того, що людство позбудеться необхідності відвідувати лікарів. Однак точно визначити терміни співжиття людини і нанороботів поки ще дуже рано. Можливо, це станеться вже через 20 років, в на думку деяких вчених, до кінця століття.