Сьогодні, коли тенденція до здорового способу життя набирає все більшої ваги в суспільстві, пропагується велика кількість цілющих методик та оздоровчих дієт, багато з яких виключають вживання з їжею холестерину. Що ж являє собою цей всюдисущий холестерин і чим він небезпечний для нашого здоров’я?
Холестерин — це один з видів ліпідів (жирів), що утворюється в печінці і необхідний для нормального функціонування організму. Холестерин є однією зі складових зовнішнього шару кожної клітини, він бере участь у синтезі багатьох гормонів, вітаміну D, необхідних для травлення жовчних кислот. На всі ці функції вистачає невеликої кількості холестерину.
У крові вміст холестерину може змінюватись від 3,6 ммоль/л до 7,8 ммоль/л.Але здравоохоронні служби більшості країн стверджують, що концентрація більше 6 ммоль/л вже небезпечна і підвищує ризик розвитку атеросклерозу. Оптимальним же рівнем вважається концентрація 5 ммоль/л.
Рівень холестерину вище 5,2 ммоль/л вимагає особливої дієти та лікарських препаратів, спрямованих на зниження його. Як правило, це група статинів (симвастатин, аторвастатин або правастатин).
Особливо небезпечний підвищений холестерин для хворих на серцево-судинні захворювання та цукровий діабет. Їм рекомендовано дотримуватися норми до 4,5 ммоль / л.
Підвищений холестерин сам по собі не викликає ніяких незручностей у людини, швидше за все, вона і не знатиме, що в її крові висока концентрація цього ліпіду. Але надлишок холестерину накопичується на стінках артерій, утворюючи бляшки, що звужують судини. З цього починається розвиток атеросклеротичної хвороби. Якщо бляшка досягла великих розмірів або ускладнилася наявністю тромбу, то вона може повністю перекрити просвіт артерії, що перешкодить крові безперешкодно просуватися по судинах. З цього моменту включається свого роду ланцюгова реакція: нестача крові веде до браку кисню й живильних речовин в тканинах, внаслідок чого вона відмирає. Якщо описане явище відбувається в серці – трапляється інфаркт міокарда, якщо в мозку — це загрожує інсультом.
Якщо рівень холестерину в крові перевищує норму, то це загрожує розвитком стенокардії, хворобами кровоносних судин, ішемічною хворобою серця.
Як такі, симптоми високого рівня холестерину, ніяк не проявляються. Ні хворий, ні лікар не можуть ні побачити, ні відчути його. Підозри на підвищений холестерин виникають, коли дають про себе знати ознаки атеросклерозу, серед яких:
Холестерин у великих кількостях міститься в багатьох, звичних нам, продуктах харчування. Сьогодні про його шкоду пишеться і говориться досить багато. Для багатьох уже стало звичкою в приготуванні їжі слідкувати за вживанням безхолестеринових продуктів. Але реклама і яскраві етикетки на полицях магазинів зазивають слабких покупців купувати саме ті продукти, в яких міститься велика доза холестерину.
Втім, холестерин з більшості звичних нам продуктів (яйця, морепродукти тощо) не робить великого впливу на склад крові людини. Остерігатися слід саме насичених жирами: пироги, червоне м’ясо, ковбасні вироби, сало, тверді сири, борошняні кондитерські вироби та багато інших.
Доведено численними дослідженнями, що у людей, ведучих малорухливий спосіб життя, накопичується більше шкідливих ліпідів у крові, ніж у активних, які не нехтують хоча б ранковою зарядкою.
Надмірна вага також є причиною підвищеного холестерину. Крім того, у курців і тих, хто часто вживає алкогольні напої, холестерин виводиться набагато складніше, ніж у тих, хто стежить за своїм здоров’ям.
Проаналізувавши причини підвищеної концентрації холестерину в крові, можна зробити висновки про те, яким чином уникнути його накопичення і позбавити свій організм від пов’язаних з ним неприємностей.