Науковці Великобританії та США не тільки з’ясували причину поширення ракових клітин, але й створили молекулу, здатну блокувати утворення ракових метастазів. Їхні колеги також вивчили залежність блокування росту ракових пухлин від споживання деяких природних компонентів.
Співробітники Інституту ракових досліджень (Великобританія) з’ясували, що поширення метастазів безпосередньо залежить від ферменту під назвою LOX. Саме він надсилає до ракової пухлини сигнали про підготовку нового місця в організмі. Клітини пухлини (метастази) переміщуються в інші ділянки організму, і створюють там нове вогнище захворювання. Метастази, орієнтовно в 90% випадків, є причиною смерті від ракових захворювань.
Джанін Ерлер, керівник дослідницької групи вважає, що розуміння причин поширення метастазів дозволить знайти метод впливу на цей процес. «Якщо ми зможемо впливати на здатність організму готувати нові місця для пересування туди ракових клітин, ми зможемо ефективно запобігати виникненню метастазів», – стверджує науковець. Ліки, що блокують діяльність ферменту LOX, допоможуть запобігти поширенню в організмі ракових клітин.
У свою чергу, американські науковці із Брукхейвенської національної ядерної лабораторії США та нью-йоркського медичного коледжу Уейлл-Корнелл стверджують, що створили молекулу, здатну блокувати утворення ракових метастазів.
Макрокетон, так називається молекула, розробляли на основі міграстатіна, що присутній у бактеріях-актиноміцетах. Ці клітини перешкоджають, переміщенню клітин пухлини. Експерименти дослідників призвели до результату, що дозволив у тисячі разів підсилити цю здатність (дія міграстатіна була занадто слабкою). Принаймні, так стверджує керівник групи доктор Хуан Сіньюн. Він повідомив, що випробування на мишах дали обнадійливі результати.
Молекулу, здатну перетворювати сигнали виживання для більшості ракових клітин у сигнали самознищення, розробили дослідники з Медичного інституту Говарда Хьюза (США). Вона емітує особливий білок (Smac), що змушує клітини «здійснювати самогубство». Створення молекули дозволить зробити терапію більш ефективною. Дотепер сполуки схожої дії були токсичними для здорових клітин. Науковці стверджують, що в більшості випадків недрібноклітинний рак легенів може бути вилікуваний за допомогою цих молекул.
Створення ліків, що імітують ефект скудного низькокалорійного харчування допоможе зупинити ріст пухлин.
Такий висновок зроблено на основі досліджень науковців з Массачусетського технологічного інституту, які зуміли пояснити, чому ріст онкологічної пухлини залежить від харчування людини. Результати дослідів на мишах показали, що чутливість ракової пухлини до голодування залежить від активації ферменту фосфатидилинозитол-3-кінази (PІ3K), що відіграє важливу функцію у розмноженні ракових клітин. Якщо сигнальний шлях PІ3K закритий, пухлина відповідає на дієтичні обмеження, і навпаки.
Американські біологи встановили, що один з компонентів магнолії блокує шлях для росту ракових клітин.
Дослідники університету Еморі стверджують, що органічна сполука хонокіол із групи біфенілів, що знаходиться в екстрактах кори магнолії, має протипухлинні властивості. Хонокіол присутній у ряді японських і китайських трав’яних ліків і може пригнічувати ріст багатьох злоякісних новоутворень. Магнолія здавна в цих країнах використовувалася для виготовлення болезаспокійливих, сечогінних і протиглистних засобів. Кора рослини зобов’язана хонокіолу й своєю заспокійливою дією.
Хонокіол пригнічує розвиток пухлин, викликаних мутаціями генів із групи RAS. Вони кодують синтез специфічних білків, які діють як хімічні сигнали, що передають інформацію від клітини до клітини. Ці сигнали спричиняють різні ефекти, зокрема, стимулюють розмноження клітин. Тому дефекти генів сімейства RAS можуть призводити до безконтрольного клітинного ділення й подальшого виникнення злоякісних пухлин.
Хонокіол було важко отримати в чистому вигляді, тому сповільнювалося дослідження його цілющих властивостей. Кілька років тому професор Арбайзер і його асистенти винайшли більш результативну техніку одержання цієї речовини та продовжили її вивчення. Сьогодні проходить процес медичного ліцензування хонокіола та пов’язаних з ним біфенілів з магнолії. Дослідники вважають, що лікарське застосування хонокіола зробить пухлини більш чутливими до традиційної хіміотерапії. Сполука має сильний захисний ефект проти раку легень та раку сечового міхура.
Фрукти та овочі також корисні в боротьбі з раком. Експерименти, проведені в Інституті харчових досліджень (США) підтвердили, що пектин, який є в усіх видах фруктів й овочів, перешкоджає активності білка галектина 3 (Gal3). Цей білок сприяє прогресуванню небезпечного захворювання. Науковці прийшли до висновку, що пектин володіє сильною протипухлинною дією. Для того, щоб він почав проявляти свої захисні властивості, треба з’їдати щодня не менше п’яти продуктів.
Ще раніше було виявлено тісний зв’язок між споживанням більшої кількості клітковини й зменшеним ризиком діагнозу. Дотепер було невідомо, як саме волокно здійснює захист. Спеціалісти припускають, що пектин є компонентом дієтичних волокон і, швидше за все, запобігає активності ракових клітин завдяки взаємодії з вуглеводами в продуктах.
Щоденне споживання декількох грибів сприяє зміцненню здоров’я й профілактиці ракових пухлин. Вони ефективно зупиняють ріст ракових утворень різних форм, включаючи рак грудей і простати.