Мозок — один з найбільш важливих і складних людських органів, від роботи якого залежить стан усього організму. Чи можливо оновлення мозку з роками? До сьогоднішнього дня офіційна медицина не бачила можливості цього. Навпаки, вважалося, що з часом мозок може тільки зношуватися. Але як тоді пояснити численні випадки «чудесних зцілень»? Останні дослідження в області мозку показали, що ми ще дуже мало знаємо про його здібності.
Численні спостереження довели, що людина в силах «перепрограмувати» свій мозок. Але для досягнення успіху, як завжди, потрібні терпіння, наполеглива праця і віра.
Головною ідеєю книги Сари Скотт «Гнучкий мозок» є здатність людини себе міняти, і не тільки на психологічному, але і на фізичному рівні. А якщо це можливо, то нерозумно буде не скористатися даною можливістю.
Як багато нам відомо випадків з життя, коли приречена медициною на довічне інвалідне крісло людина починала рухатися, стояти на ногах, а в деяких випадках навіть танцювати чи займатися спортом. Як з’ясували вчені, головний мозок може переналаштуватися таким чином, що заповнить функції областей, які вийшли з ладу.
Вони були впевнені, що мозок дорослої людини, як машина, не може ні змінюватися, ні рости, а лише… зламатися. Однак нові технології останніх десятиліть зробили доступними такі методи сканування мозку як позитронно-емісійна томографія (ПЕТ) і функціональна магніто-резонансна томографія (МРТ), які дозволили спостерігати за цим органом в дії. У результаті вчені переконалися, що традиційні уявлення про головний мозок були неправильними.
У разі пошкодження якоїсь частини головного мозку (особливо в області його кори), з часом інші частини можуть взяти на себе її функції. Однак це потребує копіткої роботи, на яку можуть піти роки. Але вчені стверджують, що нервові структури мозку надзвичайно пластичні, а інтенсивні розумові та фізичні вправи можуть змінювати мозок на структурному рівні. “Коли людина думає, в мозку відбувається оновлення його” апаратної частини“, — каже психіатр Норман Дойдж з Торонто. А фізичні зміни тягнуть за собою зміни функціональні.
У Дойджа є книга «Мозок, який змінює сам себе», в якій він пише: «Я знав вченого, завдяки якому люди, сліпі від народження, починали бачити; інший допомагав глухим повернути втрачений слух. Я зустрічався з людьми, у яких різко збільшився показник розумового розвитку, хоча раніше їх вважали нездатними до навчання; я бачив доказ того, що 80-річні люди можуть поліпшити свою пам’ять до рівня 55-річних. Я бачив, як люди змушували свій мозок працювати по-новому і виліковувались від хвороб, які вважалися невиліковними». Все це численні приклади демонстрації сили думки.
Сьогодні вчені не зупиняються у вивченні можливостей нашого внутрішнього комп’ютера і надають людству все більше доказів того, що мозок може справлятися з болем, захворюванням, втратою пам’яті… Багаторазове повторення вправ, як розумових, так і фізичних, можуть змінити наш мозок, а значить, і наше життя.