При мастопатії відбуваються зміни в структурі проток і тканини молочних залоз. Самі по собі ці зміни безпечні, проте вони можуть перероджуватися в злоякісну пухлину. Тому всім жінкам, починаючи з тридцяти років, необхідно щорічно обстежуватися.
Причина виникнення мастопатії криється в порушенні балансу жіночих статевих гормонів – естрогену. Захворювання може охоплювати обширні ділянки молочної залози (поширена мастопатія) і бути зосереджена в одиничних вузликах залози (локальна мастопатія).
Діагностика локальної мастопатії проводиться фахівцем за допомогою обмацування. Ділянка ущільнення з’являється або збільшується під час менструації, а після неї зменшується або зникає. В деяких випадках розмір ущільнення не залежить від фази менструального циклу. Локальні мастопатії зазвичай лікують хірургічним шляхом.
Поширена мастопатія набагато підступніша, тому що вона може тривати бессимптомно, але частіше проявляється різними больовими відчуттями, що посилюються перед менструацією і слабшають по її закінченню. Больові відчуття нагадують відчуття розпирання в грудях, відчуття повноти в них. Ниючий тупий біль може віддавати в руку або шию. Обмацування молочної залози зазвичай болюче. Цей вид мастопатії характерний для жінок від 25 до 40 років.
Можливе як медикаментозне, так і оперативне. Проте методи гірудотерапії (лікування п’явками) дозволяють уникнути операції. Навіть у запущених випадках вони дають шанс на повне лікування без оперативного втручання.
Рекомендується проводити від 7 до 10 сеансів гірудотерапії. У лікуванні мастопатії особливо важлива імуномодулююча дія, якою володіє секрет п’явки. А знеболююча і протизапальна дія слини з перших сеансів покращує стан хворої і сприятливо впливає на результат лікування. Між сеансами лікування повинно пройти від 3 до 5 днів.