Ліки від природи чи отрута?

Не вщухають суперечки про те, наскільки корисно чи шкідливо вживання молока. Чи можна вважати його ідеальною їжею? Скільки молока потрібно пити в перебігу життя? Чи необхідно пити його дорослим людям, а особливо вагітним жінкам? Як зробити так, щоб молоко приносило більше користі?

Еліксир життя

З дня створення, людина п’є молоко. Це ідеальна їжа для немовлят. Ніщо по цінності не зрівняється з материнським молоком. Завдяки йому, дитина росте і міцніє на очах.

Натуральне молоко, яке часто називають самим здоровим напоєм у світі, містить збалансовану кількість білків, жирів, вуглеводів, насичене вітамінами і мінералами. Особливо варто згадати кальцій, необхідний для здоров’я кісток. Також молоко містить фосфор, магній, натрій, калій і триптофан. У молоці компоненти не розділяються, оскільки розчинені одна в одній. Тим самим воно являє собою полідисперсну систему. У молоці корови міститься близько 55 компонентів. Найбільш поширеним є коров’яче, козяче і кобиляче молоко. Вживають також молоко овець, верблюдів, оленів, лосів, буйволів і ослиці.

Чимало можна почути історій про те, як за допомогою молока люди позбулися тяжких захворювань. Особливо відзначають цілющі властивості парного молока. У такому молоці, протягом перших двох годин після доїння, присутні особливі бактерії, здатні пригнічувати хвороботворне середовище в організмі. У той же час у людини, шлунок якого не звик до парного молока, воно може викликати блювоту і діарею. До цих пір вчені при промисловому виробництві не можуть зберегти цілющі властивості парного молока.

Коров’яче і козине молоко, яке ні разу не стерилізували і не кип’ятили — унікальний детоксикант.

Воно допомагає швидко позбутися від наслідків харчового або хімічного отруєння. Якщо протягом 30 хвилин після доїння випити козяче молоко, то можна призупинити в організмі процеси старіння тканин. М’який козячий сир також дуже корисний. Він містить компоненти, здатні зв’язувати і виводити з організму радіонукліди і солі важких металів. При загостренні гастриту з підвищеною кислотністю рекомендують вживати непастеризовані вершки. Відмінний засіб від закрепів і похмілля – свіжа кисле, яке прокисало не довше 12 годин.

Особливо корисний кумис — молоко кобили, особливим чином перероблене в їдкий кисло-солоний напій. Вже кілька тисячоліть його використовує тибетська медицина, яка на практиці довела, що кумис здатний вилікувати наслідки туберкульозу, бронхіальну астму, важкі дерматити, багато різновидів алергії і навіть імпотенцію. Помітно покращився стан європейців, які почали щодня пити справжній монгольський кумис. У них навіть почали швидше рости нігті та волосся. У країнах, де регулярно п’ють кумис, відзначений найнижчий відсоток захворюваності на рак всіх локалізацій. Можливі протипухлинні властивості напою зараз вивчають у Бостонському університеті.

«Ризик розвитку розсіяного склерозу у дочок, чиї мами пили по чотири склянки молока на день під час вагітності, був на 56% нижче, ніж у тих дівчат, чиї мами пили менше трьох склянок молока на добу. Ми також встановили, що ризик розвитку розсіяного склерозу серед дочок, чиї мами найбільш активно приймали вітамін D під час вагітності, нижче на 45% ніж у тих дочок, чиї матері приймали цей вітамін найменш активно », — заявила доктор Фаріба Мірзаей, одна з авторів авторитетного дослідження, проведеного фахівцями Гарвардської школи охорони здоров’я в Бостоні.

Провівши дослідження дантисти з Японії довели, що регулярне вживання молока призводить до зміцнення зубів. Вони проаналізовані дані про стан зубів майже тисячі жителів країни у віці від 40 до 79 років. Японські вчені також довели, що йогурт може захистити від проблем дитячі зуби. Саме йогурт набагато корисніший інших молочних продуктів.

Не все так гладко в королівстві

Чи справді молоко є еліксиром життя і універсальним комплексом, здатним тривалий час покривати потреби людини в поживних речовинах.

Вчені з’ясували, що близько половина всіх людей не має ферментів для перетравлення свіжого молока. Воно робить на них дію як сильний алерген і тригер розвитку багатьох хронічних хвороб. Після відібрання від грудей у багатьох дітей розвивається непереносимість лактози (нездатність правильно перетравлювати молочний цукор). Це проявляється підвищеним газоутворенням, спазмами і діареєю. Проблема характерна для 75% азіатів і представників негроїдної раси. Майже 95% населення Південної Америки не можуть пити просте молоко. У той же час перед більшістю жителів Центральної і Північної Європи така проблема не стоїть. Крім того є певний відсоток людей, які не можуть засвоювати молочний білок казеїн. У той же час всі вони без наслідків можуть вживати будь-які кисломолочні продукти і сири. Це пов’язано з тим, що в них лактоза вже розщеплена, а білок денатурований.

Ряд експертів вважає, що в ряді випадків значні дози молока є причиною розвитку хвороб. Так, чоловіки, які вживають в день більше склянки молока, в два рази більше ризикують захворіти на рак передміхурової залози. У авторитетних наукових журналах були опубліковані дослідження, що доводять зв’язок між споживанням молока і розвитком астми, ревматоїдного артриту, захворювань серця, прищів і навіть розсіяного склерозу. Незбиране молоко, що містить велику кількість жирів і холестерину сприяє розвитку корональних судин серця. Ряд вчених доводить, що молочний білок впливає на вироблення інсуліну в організмі, що збільшує ризик розвитку діабету.

Вживання молока не підвищує захист від остеопорозу. Навпаки, це захворювання найбільше поширене в тих країнах, де найбільш високий рівень споживання молока. Незважаючи на високий вміст кальцію в молоці, велика кількість молочних продуктів може, навпаки, сприяти потоншенню і крихкісті кісток. Це пов’язано з тим, що переробка зайвої кількості білка призводить до вимивання кальцію з кісток. З харчових продуктів, що викликають алергію молоко займає одне з перших місць. В процесі нормального перетравлювання молока утворюється понад 100 антигенів, речовин, здатних викликати алергію. Молоко також є частою причиною запорів.

Ряд вчених вважає, що посилене споживання молока тварин може вносити свій внесок в спостережуване сьогодні більш раннє дозрівання дітей. На відміну від тварин, у людини немовлята ростуть дуже повільно, і склад молока жінки відповідає цьому.

Пити чи не пити

Все більше фахівців вважають, що свіже молоко — виключно дитячий продукт. Він добре засвоюється і приносить відчутну користь до того моменту, як у дитини починають мінятися зуби. Втім, це не стосується сиру. І все ж багато вчених вважають, що страхи перед натуральним молоком перебільшені. Треба лише не перестаратися в його вживанні.