Ліки-обманщики

Розглядаючи аптечні полиці, можна подумати, що медицині відомі лікарські препарати від усіх хвороб. Але тут і криється вся небезпека: виробництво ліків — всього лише бізнес, незважаючи на рекламні гасла про турботу про наше здоров’я.

Як показали дослідження американського FDA (Управління контролю якості харчових продуктів і ліків), більшість лікарських засобів насправді нічого не лікують, а часто і навпаки — калічать.

Американський дослідник Андрю Четлі у своїй книзі «Проблемні ліки» навів деякі документальні свідоцтва про те, що чотири з п’яти протидіарейних препаратів на ринку не мають ніякої цінності при лікуванні гострої діареї; 50% всіх протидіарейних продуктів містять непотрібні протимікробні ліки; більше 80% всіх препаратів від кашлю і нежиті містять неефективні інгридієнти, які викликають шкідливі побічні ефекти; один з трьох анальгетиків є комбінованим продуктом, що може призвести до ниркової недостатності, а один з п’яти містить потенційно шкідливі інгредієнти.

Особливе місце в дослідженні виділили вітамінам.

Незалежні дослідження показали, що більше 80% всіх вітамінних препаратів не можна рекомендувати до використання, більше 60% з них мають показання, не підтверджені доказами; в 40% містяться неіснуючі або неефективні інгредієнти; 50% мають нераціональну формулу, а ще 50% пропонують в надмірній дозі.

Ще в кінці минулого століття відомий лікар, академік Борис Вотчал, попереджав: «Ми живемо у вік безпечної хірургії і все більш небезпечної лікарської терапії». Бути може, ці слова змусять нас відвикнути від закликів нав’язливої ​​реклами і бачити у всіх красиво пропонованих ліках тільки друзів.

Варто також нагадати, що реклама медикаментів у більшості країн заборонена.

Міністерства охорони здоров’я інших країн забороняють пропонувати споживачеві ліки, які йому просто не показані. Зате у нас «заспокійлива» реклама про чудодійні препарати, просто лізе у вуха і потрапляє на очі на кожному розі: про чудодійний арбідол, який не впустить вірус грипу у ваш організм, про чарівний Візін, який зробить ваш погляд ясним і гострим, про рятівний ренні, який моментально полегшить страждання при печії, про незамінний мезим-форте, який допоможе вашому шлунку впоратися з будь-якою кількістю їжі. Цей список можна продовжувати без зупинки, і майже всі його складові — ліки, невизнані за кордоном, а тому успішно реалізовані в наших аптеках. Головне – красиво прикрасити його і скласти хвалебний спіч, а довірливий народ швидко це проковтне, якщо ще й вселяти йому про корисність кілька разів в день.

Особливо гостро сьогодні стоїть питання дитячої фармакології.

ВООЗ зробила цікавий висновок: щорічно в світі витрачається мільярд доларів на покупку непотрібних ліків для дітей від проносу, кашлю та застуди. Причому одні з них марні, інші потенційно небезпечні. Якщо у вашому будинку є малюк, пам’ятайте, що він не маленький дорослий, який може застосовувати й «дорослі» ліки, але в меншій дозі. Дитячий організм потребує особливого підходу в лікуванні, і особливих препаратів.

Сьогодні в Україні близько 20 тис. ліків, у Німеччині їх всього 12 тис., а шведи обходяться 2,5 тис. препаратами. Може бути, вони менше хворіють?