Лікувальне харчування

Дієтотерапія може бути не тільки лікувальним фактором, а й суттєвою частиною комплексного лікування цукрового діабету.

Особливості лікувального харчування

Лікувальне харчування хворих цукрових діабетом спрямоване на щадіння інсулярного апарату, зокрема на усунення порушень, що сприяють гіперглікемії (збільшення вмісту глюкози в крові), глюкозурії (виділення глюкози з сечею) тощо на корекцію обмінних розладів, підвищення захисних сил організму.

При цьому важливо обмежити вживання легкозасвоюваних вуглеводів, які швидко всмоктуються в кров і можуть викликати значне підвищення вмісту глюкози в крові. Отже, обмежити (цілком виключити зі свого раціону): цукор, варення, мед, цукерки тощо. Замість цукру можна вживати фруктозу (не більше 45 г на добу), ксиліт (15-20 г), сорбіт (20-30 г).

Збільшення вживання вуглеводів рекомендується при вагітності, виснаженні організму, інтоксикаціях тощо, і особливо при розвитку кетоацидозу (порушення кислотно-лужноїрівноваги внаслідок неповного окислення жирів). Але певна кількість вуглеводів повинна надходити в організм із овочами. Ці вуглеводи виділяються з організму повільно і не повністю. Вуглеводи, що містяться в овочах, мало обтяжують обмін речовин у хворого діабетом, створюючи відчуття відносної ситості.

Вживання вуглеводів і білків

Щоденна порція вуглеводів, яка надходить в організм із фруктами, не повинна перевищувати 50 г. Фрукти мають бути свіжими. Через низький вміст вуглеводів можна не враховувати вживання лимонів, компоту з ревеня без цукру.

Хворим необхідно вживати достатню кількість білків, оскільки через нестачу інсуліну знижується синтез білків і посилюється їх розпад. Для профілактики та лікування жирової інфільтрації печінки перевагу віддають білкам, що містять ліпотропні фактори (сир домашній, вимочені оселедці та ін.). Добова потреба організму в білках може бути забезпечена вживанням 200-250 г худого м’яса та риби, одного некруто звареного яйця, 50 г нежирного домашнього сиру та 0,25 л молока.

Жири повністю засвоюються організмом людини за умови, що одночасно згорає певна кількість вуглеводів. А при діабеті здатність засвоювати цукор обмежена. Тому надмірно жирна їжа викликає в організмі утворення недоокислених продуктів – кетонових тіл.

Проте ..перебувати тривалий час на знежиреній дієті недопусти¬мо, оскільки життєво необхідні вітаміни (як то І), Е, К та ін.) орга¬нізм одержує з жирами. Не більше половини жирів повинні ста¬новити тваринні (вершкове масло, сало тощо), решту – рослинні олії.

Необхідність обмеження жиру зумовлена також наявністю жирової інфільтрації печінки, схильністю до розвитку атеросклерозу у хворих цукровим діабетом.

Вживання вітамінів

Доцільно вживати підвищену кількість таких вітамінів: вітамін А (підвищує опірність організму до інфекцій), В, (сприяє нормалізації порушень вуглеводного обміну та є необхідним для попередження уражень нервової системи), С (поліпшує окислювальні процеси, сприяє зниженню гіперглікемії, попереджає розвиток атеросклерозу), В9 і В12 (необхідні для попередження жирової інфільтрації печінки).

Топінамбур (земляна груша), на відміну під звичайної картоплі, корисний хворим на діабет. Якщо дитина не хоче їсти страву з топінамбуром, а ви помітили у неї ознаки захворювання підшлункової залози (сушить у роті, спрага змушу» багато нити), то давайте їй сік із топінамбура. Можна додавати його в чай по 10- 20 крапель або просто дати випити чайну (чи столову – залежно від віку) ложку соку. Це буде профілактичне лікування діабету.

Готуйте й інші страви для всієї родини з топінамбура: салати, його можна варити й тушкувати, смажити. А якщо сік рослини не смакує, то приготуйте квас: очищену і подрібнену земляну грушу залити теплою кип’яченою водою і поставити в тепле місце на три доби. Напій готовий. Можна додавати невелику кількість дріжджів, родзинки (тоді буде квас готовий дещо раніше – на другу добу). Пити по півсклянки двічі-тричі на день.

Кропива

Особливо не забувайте про неї навесні. Зелений борщ із кропивою, салат або просто відвар її молоденьких листочків необхідні всім членам сім’ї: і дорослим, і малим – у яких ви помітили надмірну спрагу. Якщо дитина почала мочитися вночі у ліжку, доросла людина почала вставати декілька раз вночі – негайно зверніться до кропиви і місяць пролікуйте людину.

Кропива особливо корисна впродовж того часу, доки молоді її листочки будуть червонясті, коли вона виростає від двох до шести листочків.

Трави з городу

На городах, полях проросли вже своєрідні зелені «стовпчики» – як ми їх називаємо, маточки квітів хвоща польового, які дуже добре профілактично лікують підшлункову залозу, налагоджують обмін речовин. їх треба лише зірвати, помити, порізати і додатй до салату. Вони дуже соковиті й смачні. Такі салати не тільки не допускають розвитку цукрового діабету, а й водночас забезпечать організм вітамінами, профілактично пролікують дітей від гельмінтів.

Салат з хвоща польового: до двох-трьох ложок подрібненого хвоща польового додати дві ложки зеленої цибулі, дві ложки подрібненого щавлю та ще сім ложок листя кульбаби (не забувайте про неї ніколи. До появи пуп’янків і квіточок кульбаба ще не гірка. Але навіть коли вже з’явилася гіркота у листках, то покладіть їх у підсолену воду на 30-40 хвилин, потім подрібніть листочки). Можна додати посічені кріп та петрушку. Все перемішати, заправивши олією або сметаною.

Для профілактики цукрового діабету дуже добре вживати чай із нагонів ожини: столову ложку подрібнених пагонів ожини залити літром окропу, потримати хвилину на слабенькому вогні, настояти. Вживати по чверті склянки чотири рази на день; хворому на діабет випити упродовж дня.

Напій, який можна рекомендувати хворим і навіть тяжко хворим на діабет. До підсмаженого й подрібненого кореня кульбаби додати смажені й перемелені жолуді та ячмінь (у співвідношенні 1:2:7), все перемішати. Чайну ложку суміші залити склянкою гарячого молока – цілюща «кава» готова!

Загалом настої кореня кульбаби вживають не лише для лікування підшлункової залози, а й для поліпшення травлення, лікування геморою, хронічних закрепів.

Наталія Петрівна Земна