Лікарі виявили активність мозку в стані коми

Стан коми давно викликає багато питань у медицини. Існує багато версій щодо процесів, які відбуваються в мозку людини при даній патології.

Саме слово «кома» з давньогрецької мови перекладається як «глибокий сон». Сучасна медицина характеризує кому як максимальний ступінь патологічного гальмування центральної нервової системи.

Нещодавно нейрофізіологи виявили деяку активність нервових клітин в коматозному мозку. Виявилося, що нейрони «мертвого» мозку весь час продовжують обмінюватися сигналами.

Дане явище помітив румунський лікар Богдан Флореа, який спостерігав за своїм пацієнтом, що перебував у глибокій комі внаслідок передозування антиепілептичних препаратів. Якщо раніше вважалося, що в стані коми мозок буквально вмирає, то тепер учені зафіксували певні його дії.

Також канадські нейрофізіологи підтвердили присутність деяких форм активності нервових клітин у мозку під час коми. З цією метою в стан клінічної смерті були занурені кілька кішок. Спостереження показали, що активність відбувалася зоні пам’яті, а також в зоні обробки інформації мозком – гіпокампі, частково дані сигнали надходили в нижні шари кори.

Нове відкриття може пояснити здатність людського організму краще справлятися з важкими ушкодженнями мозку та інших органів в стані глибокої коми. Хоча для підтвердження таких явищ необхідні додаткові явища, але вже наявні відомості дають надію на розробку нового підходу до виведення з коми. Тепер, якщо при тривалій комі перед родичами хворого стоїть важкий вибір «відключати або нехай живе», на користь останнього додається ще більше ваги.