Якщо порівнювати активних і інертних людей, то, як ви думаєте, хто з них швидше стомлюється? Виявляється ті, хто весь день провів у неробстві, відчувають себе значно гірше. Не випадкова приказка: в русі — життя.
Але природа встановила такий закон – довше живе той, хто рідше розмножується, і кому необхідно більше часу для виховання потомства. А що стосується крокодилів, то, познайомившись з їхнім способом життя, розумієш, що вони не так вже неповороткі. Людський організм вимагає рухів для поліпшення роботи всіх органів і для гарного настрою.
Зауважте, діти більш рухливі, ніж дорослі, вони витрачають набагато більше енергії і отримують від цього більше задоволення. Так само і енергійні та активні дорослі, у яких багато справ, довше залишаються молодими. А якщо вони ще й люблять свою професію, вранці із задоволенням йдуть на роботу, а ввечері з радістю повертаються додому, то вони точно постаріють пізніше, ніж їх однолітки. Швидкого руйнування організму сприяє бездіяльний спосіб життя. У нас старість асоціюється з хворобами та безпорадністю, а тому лякає. Часто літні люди стають тягарем для молоді, вони бояться змін.
Набагато частіше наближення старості засмучує жінок, адже вони розуміють, що чоловіки люблять очима, а час не приносить користі зовнішності. А якщо додати щоденне користування косметикою, то процес «зношування» шкіри відбувається ще швидше. До речі, чоловіки майже кожен день голяться, і це їх омолоджує. Руйнівні процеси старіння стають помітними в організмі вже після 25–35 років (залежно від генетичної схильності, навколишнього середовища і способу життя). Біологічний вік осіб, зайнятих фізичною працею (але не виснажливою і не професійним спортом), вище, ніж, у тих, хто веде сидячий спосіб життя.
Сьогодні кожному п’ятому мешканцю Землі більше 60 років, свідчення статистики запевняють нас, що населення планети стрімко старіє. Так що ж, через пару десятків років половина людей буде похилого віку? Але старість — це щось індивідуальне. Можна і в 40, і в 70 виглядати і старим, і просто зрілим. Адже дуже багато чого залежить від ставлення людей до життя і до себе самого.
Ще якихось сто років тому, щоб виконати якусь роботу, людині доводилося застосовувати фізичну силу, не звертаючись за допомогою до машин. Природно і здоров’я цих людей, якщо вони не заражалися інфекційними захворюваннями, було куди міцніше. Що ж говорити про людей, які жили тисячу років тому? Але людина від природи ледача, і прагнення зробити свій побут комфортнішим, знизило рухову активність. Адже здоровий організм все так само вимагає фізичного і розумового навантаження. Звичайно, це не означає, що кожного разу на 20-й поверх необхідно підніматися пішки, але знайти час для фізичних вправ кожен може. Буває, що для щоденної гімнастики ми не знаходимо сили волі. Тоді треба використовувати кожну можливість пройтися пішки: у магазин, на роботу, на побачення, дуже корисні прогулянки перед сном. Чи знаєте ви, що ходьба і рух стимулюють роботу мозку і розумову діяльність? Особливо важливо дотримуватися ритмічність у всьому, тому що ритм робить більш легкою будь-яку роботу, і навіть відпочинок, і заняття спортом.
Кожен з нас сам обирає, яким хоче бути: старим і немічним або складеним і здоровим. При цьому бути здоровим, це не обов’язково мати накачані м’язи, перш за все — це нормальна робота всіх систем організму, а також відчуття задоволення собою.
Цікаво, що всі ми добре усвідомлюємо факт необхідності рухливості для збереження молодості і здоров’я, але не кожному вдається знайти в собі натхнення і сили, щоб слідувати цій думці. Так що ж, виходить, людина сама собі ворог? Можливо, когось підштовхнуть на руховий подвиг дослідження вчених.
Так, ще на початку XX століття видатний фізіолог І.М. Сєченов визначив, що в процесі праці і після нього швидше усуває стомлення не абсолютний відпочинок і нерухомість, а зміна виду діяльності – це може бути активний відпочинок, зарядка та ін. Київський професор І.В. Муравов в 60-х роках довів «ефект погашення» стомлення за допомогою виконання рухів ненавантаженими м’язами. У процесі експерименту виявилося, що це пов’язано з порушенням центрів, які залишалися бездіяльними під час роботи та гальмуванням стомлених ділянок. Така своєрідна перерва в роботі сприяє нормалізації функцій нервової системи, кровообігу, дихання, органів почуттів. Значить, виходить, що вправа — універсальний стимулятор розумової і фізичної діяльності.
Фінський вчений Х. Суомінен назвав фізичні вправи кращою «таблеткою» від старості. А хронічні стреси, патологічна заздрість, дратівливість, злість забирають набагато більше здоров’я і молодості, ніж можна собі уявити.