Дана стаття – чергова спроба змусити курців відмовитися від своєї згубної звички.
Наука і життя вже давно довели, що куріння нерідко стає причиною пневмонії, гострої і хронічної легеневої недостатності, раку легенів, астми. Але проблема ще й у тому, що ці захворювання скорочують кількість кисню в кровотоці, що багато в чому відбивається на роботі мозку.
Треба відзначити, що куріння саме по собі, не залежно від того, хворі легені чи ні, зменшує приплив кисню в кров через гази, що вдихаються з сигаретним димом.
Науці відомо безліч речовин, що викликають звикання організму, але тютюн є найбільш сильним з них. Залежність від нього навіть сильніше, ніж від героїну і відмовитися від куріння дуже складно.
Насправді нікотин скорочує кровоносні судини і перешкоджає повноцінному кровообігу в організмі, в тому числі і кровопостачання мозку. В свою чергу, недолік кисню в мозку чинить негативний вплив на психічну діяльність. Таким чином, в мозку хронічних курців відбувається смерть нейронів через кисневе голодування. Але й це ще не все погане: з кожним вдихом тютюнового диму утворюються вільні радикали, а також тютюновий дим є одним з найпотужніших джерел канцерогенних речовин, які потрапляють прямо в мозок.
Дослідження показали, що куріння негативно позначається на розумовій діяльності.
Потрапляючи в кров, токсичні речовини запускають процес окислення, який також провокує руйнування клітин мозку. При цьому в якості проміжного продукту на місці зруйнованих нейронів утворюються вільні радикали. Це молекули-вбивці, які крім клітин знищують і нейромедіатори – хімічна речовина, яка передає сигнали від однієї клітини до іншої. Дефіцит кисню в мозку гальмує виробництво енергії з глюкози, сповільнюючи передачу сигналів, що і гальмує інтелектуальну реакцію.
Група американських вчених провела дослідження, постійно спостерігаючи за 15-річними підлітками, які щодня викурювали по 7 і більше сигарет. В результаті у 100% досліджуваних виявлено руйнування ділянки кори головного мозку, що відповідає за прийняття вольових рішень. Фахівці підкреслюють, що саме це не дозволяє курцям зібрати всю волю в кулак і відмовитися від шкідливої звички. Так куріння ловить своїх жертв на гачок.
Вчені також довели і те, що мозкові зміни відбуваються в мозку у тих, хто курить відносно недовго. Дослідження показало, що у недавніх курців і у некурящих відзначається відмінність «острівця» – частини мозку, що відповідає за стан внутрішніх органів і за здатність до прийняття рішення. В ході дослідження вчені встановили, що кількість викурених сигарет негативно позначається на вазі правого боку острівця.
На думку вчених, дані відмінності можуть бути як генетичними факторами ризику розвитку залежності від нікотину, так і бути наслідком прямого впливу куріння. Достовірно відомо те, що позбутися звички курити дуже складно, особливо якщо вона з’явилася в підлітковому віці.