Всіх нас можна назвати людьми епохи стресів. Щоденне накопичення нервового напруження відбивається на нашому психологічному стані і, якщо його не виплескувати, то це загрожує ускладненнями для здоров’я.
Деякі люди в силу свого характеру, темпераменту так і роблять, провокуючи скандали і вибухаючи криком. Але багато хто в силу виховання та вродженої інтелігентності стримуються. Хто з них правий?
Психологи спільно з лікарями довели, що стримування емоцій веде до розвитку різного роду захворювань. Про це знали вже лікарі давнини, коли встановили точну залежність порушень в організмі від поганого настрою. При цьому різні негативні емоції впливають на різні органи, відповідно викликаючи різні захворювання. Так, почуття заздрості і злості вражають органи травлення, а невиплакане горе загрожує загостренням цукрового діабету. Постійний страх чого-небудь породжує у людини порушення роботи щитовидної залози.
Невисловлена нервова напруга і негативні пориви які залишилися безрезультатними, можуть привести до гіпертонії, порушень діяльності серця, інфаркту міокарда.
Вже науково доведено, що мовчуни, звиклі пригнічувати образу і досаду, що не дають волю гніву, більше ризикують своїм здоров’ям, ніж крикуни, які не соромляться гучних скандалів. Скромні мовчуни в два рази частіше страждають від серцевих нападів, ніж скандалісти.
Що відбувається в організмі, коли ми стримуємо емоції? Раз за разом, стримуючи сильні почуття, ми провокуємо порушення всередині себе. Адже отримуючи дозу негативу, наш організм мобілізується для серйозної роботи – він готовий трощити і ламати. В одну мить усі внутрішні ресурси готові до активних дій, підвищується рівень адреналіну. І якщо всі ці приготування не знаходять виходу, то обрушуються на власний організм.
Звичайно, не завжди умови нашого життя дозволяють розрядити емоційну напругу. Але навіть у такій ситуації є вихід.
Виявляється, зняти стрес допомагає не тільки крик, але і будь-яка інтенсивна м’язова дія. Наприклад, можна на великій швидкості вибігти на дев’ятий поверх, наколоти купу дров, вилити злість на боксерську грушу і т.п. Після таких активних дій стан нормалізується.
Деяким допомагає така якість, як відмінне почуття гумору. Позитивні емоції, які швидко перекривають негативні, на думку неврологів, дуже допомагають в такій ситуації. Потрібно побачити щось комічне в даній ситуації і розсміятися, що теж знімає нервову напругу.
Ще один спосіб, якщо дозволяє здоров’я, — різке охолодження. Це не означає, що треба на голову вилити відро крижаної води, але вмиватися холодною водою – дуже добре допомагає.
Про благотворний вплив музичної терапії написано багато. Дійсно, якщо в моменти нервового вибуху включити улюблену музику, то це здатне швидко погасити агресію, навіть повністю поміняти настрій.