Користь і шкода шуму

Наше життя наповнене найрізноманітнішими звуками, а абсолютна тиша є чимось незвичним. Ми навіть не сприймаємо своє життя без звуків. Проте, постійний шум стомлює.

Про шкоду шуму відомо давно, але досліджень у цій області проводилося не так багато. Проте деякі дослідження показали, що сильний шум становить велику небезпеку, особливо в поєднанні з пилом і вібрацією У той же час і тиша для людини — не найкорисніший стан.

Вчені давно помітили, що шум природи заспокійливо діє на людину.

Сьогодні є навіть санаторії, в яких лікування здійснюється за допомогою співу птахів, шуму прибою або дощу. Помічено, що така терапія успішно справляється з головним болем, безсонням, тонізує організм. Японські винахідники навіть подушку придумали, яка імітує звуки дощу.

Таким чином, шум має подвійну дію: він необхідний і одночасно шкідливий, все залежить від джерела шуму.

Вчені встановили що коли людина займається розумовою роботою, то вона сильніше реагує на шум. При цьому молодь має меншу чутливість до шуму. А от на маленьких дітей шум має особливо шкідливий вплив, це може зробити їх вередливими, дратівливими, полохливими, у них порушується сон і погіршується апетит. Оцінюючи шум у школах, було встановлено, що навіть шум у 65 дБ істотно знижує увагу дітей і призводить до великої кількості помилок.

Слух людини влаштований так, що дуже вразливий до впливу шуму.

Максимальний рівень чутливості нашого вуха становить 130 дБ. Найбільше людське вухо чутливо до високих тонів, а з віком сприйнятливість знижується. Гірше, коли слух знижується не через вікові зміни, а внаслідок впливу негативних факторів. На Землі мільйони людей зі слабким слухом, а винен в цьому шум.

Спостереження за робітниками на гучних виробництвах показали, що тривалий і сильний вплив шуму стає причиною частих головних болів, підвищеної дратівливості, зниження працездатності, запаморочення і поступової втрати слуху. У молодих людей любов до гучної музики, особливо «важкого металу», викликає часткову або повну втрату слуху з часом.

До речі, у них розвивається навіть щось подібне наркотичної залежності від гучної музики, виробляється потреба постійно знаходитися в оточенні гучної музики, нормальна гучність їм вже здається недостатньою.

І хоча наш орган слуху здатна звикнути до будь-якого шуму, адаптуватися, це не означає, що такий процес захистить нас від порушення слуху у майбутньому. Звичайно, людина може звикнути до постійного шуму поїздів, реву літаків, гучної музики, але, врешті решт, це призведе до зниження слуху, а також постраждає і нервова система. Тривалий шумовий вплив викликає розлади нервової системи, так як звукові хвилі діють не тільки на органи слуху, а й на весь організм в цілому.