Корисні продукти іноді стають небезпечними

Ми часто чуємо про несполучуваність деяких ліків. Проте мало хто знає, що багато ліків не в ладах з їжею, яку ми вживаємо. І таких препаратів медики виявили більше 200.

У певні періоди ми всі вживаємо ті чи інші ліки, а тому корисно буде володіти хоча б мінімальною інформацією про взаємодію ліків та продуктів, щоб у майбутньому уникнути непередбачених і критичних ситуацій.

Особливо лікарі попереджають про небезпеку змішування ліків з деякими продуктами, одним з яких, як не дивно, є грейпфрут. Як виявилося, цей фрукт може викликати передозування деяких препаратів. Сік грейпфрута містить речовини, які гальмують роботу печінки, що не дає лікам розпадатися на дрібні часточки і розподілятися по організму. Цей процес і викликає своєрідну передозування лікарського препарату в організмі. Так, якщо запивати ліки для зниження тиску грейпрутовим соком, то концентрація першого зросте в організмі в два рази.

Грейпфрутовий сік не сприймають серцеві препарати, антидепресанти, антибіотики, протипухлинні засоби.

Небезпечні властивості грейпфрута при поєднанні з деякими ліками проявляються в змісті такої хімічної речовини як фуранокумарін. Саме він вимиває ферменти, які розщеплюють ліки. Наслідком цього є те, що ліки не метаболізується в кишечнику, а в основному повністю потрапляють в кров. Таким чином, одна таблетка, запита грейпфрутовим соком, все одно, що 5–10 таблеток, запиті водою.

З відомих 84-х ліків, які взаємодіють з грейпфрутом, 43 можуть призвести до небезпечних побічних ефектів, у тому числі і раптової смерті, гострої ниркової недостатності, зупинку дихання, шлунково-кишкової кровотечі і придушенню діяльності кісткового мозку у людей з ослабленим імунітетом.

Ще одним продуктом, з яким слід постерегтися під час прийому ліків, є молоко. Так, досвідчений лікар, що прописує антибіотики, завжди попередить, що їх не можна приймати з молочними продуктами. Кальцій, що міститься в молоці, пов’язує багато ліків, в результаті вони проходять через травний тракт наскрізь, не всмоктуючись.

Дуже поширена помилка, яку люди часто допускають — це вживання молока відразу після прийому аспірину. Багато хто вважає, що молоко повинне убезпечити шлунок від кислотного впливу аспірину. Молоко і справді відмінно справляється з цим завданням – аспірин повністю інактивується і вже не виконує ніякої лікувальної дії.

Отже, у кожного з лікарських препаратів свій «характер». Багато з них віддає перевагу тому, щоб їх приймали виключно поодинці, іншим не заважає сусідство інших компонентів, а треті, навпаки, підсилюють свій ефект за рахунок взаємодії з іншими препаратами.