Печінка є природним фільтром в нашому організмі. Цей орган має найбільшу вагу — цілих півтора кілограма, а після переїдання здається, що він важить всі десять. Щоб печінка справлялася зі своїми функціями, їй треба організувати здоровий режим харчування з мінімальним навантаженням. А допоможуть у цьому корисні продукти, які очистять печінку від шлаків.
Причому у кожного організму цей набір індивідуальний, достатньо лише прислухатися до себе. Якщо після ситної і смачної трапези відчувається важкість у правому боці, неприємний післясмак, значить печінка перезавантажена і їй пора допомагати. Не важко здогадатися, що до цих продуктів відноситься жирне м’ясо і риба, кондитерські вироби, тваринні жири, алкоголь, копчення, гострі приправи. Це саме шкідливе харчування для печінки.
Сприятливо діють на роботу печінки овочі та фрукти, так як сприяють виведенню токсинів. Особливо корисні яблука, гарбуз, айва, морква, морська капуста — в них багато пектину. Корисні для печінки і буряк, кукурудза, капуста, кабачки, зелень. Однак при загостреннях хвороб печінки овочі та фрукти бажано піддавати термічній обробці.
Але не тільки одні овочі потрібні печінці для здоров’я. Звичайно, організм в стані черпати білок з гороху, сочевиці, бобових культур, але м’ясо так само необхідно. Просто вибирати треба дієтичні сорти м’яса і правильно їх готувати.
Не рекомендуються для печінки гарячі страви на м’ясній основі, наприклад, м’ясні бульйони. А ось овочеві супи дуже корисні, хоча іноді можна використовувати і вторинні м’ясні бульйони.
Дуже важко справляється наша печінка зі смаженими продуктами, тому від них краще відмовитися взагалі. У процесі смаження утворюється шкідливий акриламід, який, до речі, шкідливий і для інших органів.
Для кращого засвоєння їжі порції повинні бути невеликими, а приймати їжу краще 4–5 разів на день. А ось від голодування при хворобах печінки необхідно відмовитися. Це принесе лише шкоду, причому не тільки печінці, а й всьому організму.
Якщо говорити про рейтинг найкорисніших продуктів для печінки, то лідером в ньому виявляться будь-які страви з гарбуза. На другому місці — овочеві супи, як вегетаріанські, так і на легкому м’ясному бульйоні. Третє місце займають куряча грудка, нежирна індичка або телятина в запеченому вигляді. Четверте місце належить нежирній рибі, але не смаженій, а приготованої на пару або запеченій. У п’ятірку корисних продуктів для печінки входять і кисломолочні продукти — нежирний сир, кефір, кисле.
Дуже корисні для печінки, крім овочів, каші, особливо вівсяна і гречана, оливкова олія, курага та родзинки.