Інтенсивний технологічний прогрес і поява нових способів спілкування між людьми далои поштовх до нового розвитку і сприйняття людиною одержуваної інформації. Мова йде про швидкість та якість сприйняття, використанні уяви і способи аналітики. Вчені-культурологи вже давно заявили про те, що в еволюції людини з’явилося нове поняття – «кліпове мислення», яке вважають феноменом сучасності. У чому суть цього феномена, спробуємо розібратися.
Слово і поняття «кліп» сьогодні відомо всім. Це супровід музичного виконання, насиченого образами для сприйняття музики і тексту пісні. У перекладі з англійської мови слово «кліп» означає вирізка з газети, уривок фільму, а дослівно – відсікання. І дійсно, музичний кліп є розривні за змістом кадри, але які суб’єктивно пов’язані і нав’язують своє сприйняття. Точно так само можна розуміти і кліпове мислення: людина сприймає світ розрізнено, без цілісної картини сприйняття, часто відсутня здатність все зв’язати в одне ціле. Тобто мозок сприймає світ як ланцюжок незв’язних подій і образів. Людина з «кліповим мисленням» насилу аналізує те, що відбувається, образи не затримуються в її свідомості, а постійно змінюються новими картинками. Їй важко утримувати увагу на одному предметі, що відбивається на поведінці. Якщо ви переключаєте канали по сто разів на хвилину, переходите між безліччю вкладок в пошуку дози інформації та образів, блукаєте по соціальним мережам, блогам, форумам, то можете відзначити у себе «кліпове мислення».
Кліпове мислення означає сприйняття навколишнього світу уривчасто, без сполучних ланок, образами, позбавленими загального сенсу. Такі образи хаотично змінюють один одний, тягнуть за собою думки, які заважають сконцентруватися, розвивати одне твердження, міркувати над ним, робити припущення і робити висновки. У людини атрофується вміння піддавати інформацію аналізу і перевірці.
Експерти вважають, що причиною появи феномена «кліпового мислення» є ЗМІ, які подають інформацію блоками, один з одним не пов’язані. Сприймаючи інформацію, подану таким чином, людина плутається при осмисленні обривків, картинок, тез, пов’язуючи їх не за фактичною схожістю, а за тимчасовою.
Наше століття безмірного потоку інформації стало благодатним грунтом для розвитку кліпового мислення – ми прагнемо пізнати все більше і більше при мінімальних витратах часу.
Феномен «кліпового мислення» носить негативний відтінок відносин. Найбільш схильні до нього підлітки і молодь, чому сприяють постійні лайки в соцмережах, слухання музики фрагментами в транспорті, сидіння на форумах. Така уривкова, не пов’язана інформація, що надходить порціями, не дає можливості мозку фокусуватися на одному типі інформації для формування та перетравлення головної ідеї.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.