Кожен з нас хоча б раз у житті відчував себе жертвою. І не обставин, а інших людей: нашими «катами» виступали старші товариші, вчителі, колеги по роботі, різні шахраї або навіть цілі компанії під прикриттям всесвітньо відомих брендів. Загалом, напевно, всі погодяться, що в шкурі жертви знаходитися не дуже приємно. І все нічого, якщо це були поодинокі випадки в житті, але є люди, які постійно потрапляють в подібні ситуації. Загалом, цілком можна говорити про комплекс жертви.
Це очевидно – якщо ти не цінуєш себе, тебе не цінують оточуючі. Як результат, людину постійно навантажують додатковою роботою, при цьому можуть і недоплатити, часто роблять крайньою.
Причину низької самооцінки необхідно відшукати в дитинстві. Якщо дитині з малих років підкреслюють її недоліки, то з ними вона і виросте. А дорослі потім ще й дивуватися будуть: у кого вона така? Батькам треба чітко усвідомити, що постійне тикання носом в проблему її не вирішить, а лише посилить, і в нещасливій долі дитини будуть винні тільки вони самі.
Якщо людина надто турбується, як буде виглядати в очах натовпу, їй можна нав’язати все, що завгодно: це стосується і алкоголю, і даремних покупок.
Звичайно, думка оточуючих поважати треба, але своя має бути на першому місці.
Нас з дитинства вчили, що «треба бути, як усі», а будь-який прояв індивідуалізму вже вважався викликом суспільству. В результаті, багато людей бояться виходити за рамки своїх стереотипів. Цим страхом вміло користуються нечисті на руку люди: заздалегідь знаючи, що людина не захоче привертати до себе уваги, голосно просити про допомогу, вони з урахуванням цього і вибудовують свої підступні плани. Як приклад, може бути презентація досить сумнівних послуг або товарів. Всі слухають, роззявивши рота, всі дістали гроші, все заплатили. Перед прийняттям важливого рішення, все вагання в сторону – задавайте будь-які питання, навіть самі дурні. А ось сором’язливість може вам дуже дорого коштувати.
Наше виховання було так побудовано, що з дитинства ми все повинні були робити добре. Ось багато хто і вистрибує з трусів, прагнучи «відповідати ідеалу». А іноді корисно просто сісти і розслабитися.
Іноді в житті треба ризикувати, щоб перестрибнути на більш комфортний рівень. А якщо кричати «все пропало», то можна так і прожити все життя з козлоподібним чоловіком або пропрацювати до кінця днів на ненависній роботі за копійки. Але варто представити в своїй уяві, що всі ці очікувані страхи вже відбулися, і ви зрозумієте, що світ не завалиться, а може розгорнутися до вас обличчям …