Те, що серце є найголовнішим органом в нашому тілі, відомо навіть дитині. Тому стежити за роботою серця дуже важливо, щоб не пропустити якесь порушення, наприклад, тахікардію.
Від правильної роботи серця залежить повноцінне постачання кров’ю всіх систем організму – травної, нервової, ендокринної і т. д. Людина вважається здоровою, якщо кожна клітина її тіла отримує достатньо поживних речовин і кисню.
Незважаючи на те, що прискорене биття серця є порушенням, але саме по собі небезпечним є не завжди. У житті буває чимало ситуацій, які змушують серце битися сильніше – секс, спорт, робота, хвилювання, прогулянка. Тахікардія, викликана фізичними вправами, не тільки не викличе біль, але буде корисною для серця і навіть прирівнюється до кардіотренувань. У цьому випадку вона сприяє нормалізації кров’яного тиску, обміну речовин.
Нормальною є тахікардія і при сильному прояві емоцій, радісних або негативних. У цьому випадку організм людини мимоволі реагує почастішанням пульсу.
Порушенням вважається, коли сплески нервової діяльності тягнуть за собою постійні збої в роботі серця і хронічну тахікардію. При нормальній реакції організму при усуненні умов, що стали причиною прискореного серцебиття, ритм і пульс приходить у норму.
І хоч прискорене серцебиття не можна вважати хворобою, однак може вказувати на серйозні порушення. Найчастіше це виникає, коли тахікардія з’являється на тлі емоційного спокою та при відсутності активних рухів.
Причин тахікардії може бути багато. Найбільш поширеною лікарі називають посилення продукування адреналіну наднирками, відхилення в роботі вегетативної нервової системи, значна крововтрата та ін.
Відхиленням вважається, коли пульс перевищує 90 ударів на хвилину без явних причин.
За допомогою тахікардії організм сигналізує серцевому м’язу про слабке кровопостачання. Тоді серце починає нарощувати ритм скорочень. Якщо це триває довго, знижується артеріальний тиск, так як шлуночки не встигають достатньо наповнитися кров’ю, а тому кров надходить в артерії в меншому обсязі.
При тривалій патологічній тахікардії виникає вірогідність ішемічної хвороби серця чи інфаркту.
Консультація лікаря потрібна, якщо ви помітили такі регулярні ознаки:
– сонливість,
– слабкість,
– запаморочення,
– задишка.
У цьому випадку самолікуванням займатися не слід. Подолати хвороби серця без допомоги фахівця ризиковано не просто для здоров’я, але й для життя.