За останні пару років значно зросла кількість скарг молодих людей на дзвін і шум у вухах, а також погіршення слуху. Медики стривожені — глухота загрожує цілому поколінню. І це ще не все…
З кожним роком все більше юнаків і дівчат слухають музику через навушники цифрових плеєрів і мобільних телефонів. Останні технічні новинки, які мільйонами щорічно виходять на ринок, дозволяють користувачам годинами слухати музику на рівні звуку, потенційно небезпечному для слуху. До того ж чимало молодих людей практично не знімають навушників. Сьогодні підлітки майже у два рази довше прослуховують записи, ніж їх однолітки у вісімдесяті. Максимальна гучність, встановлена в сучасних IPod або Iriver практично стає нормою.
Американські дослідники встановили, що студенти з Нью-Йорка слухають музику на гучності в 85 децибел (шум працюючого пилососа або фену). Спочатку це призводить до появи дзвону і шуму у вухах. Пошкоджуються мікроскопічні клітини в рубцевій тканині внутрішнього вуха. Настає погіршення слуху, потім часткова його втрата. Якщо молоді люди і далі будуть продовжувати в тому ж дусі, то це може призвести до повної глухоти. Особливо це небезпечно для тих, хто схильний до погіршення слуху. Отоларингологи стверджують, що вуха людини спочатку не призначені для прослуховування через навушники, годинами безперервно, гучної музики.
Відомий британський фахівець-аудіолог доктор Тоні Кей з Ліверпульського госпіталю відзначає, що ще кілька років тому більшість його пацієнтів з тиннитусом (відчуття дзвону, шуму у вухах) були представниками середнього та похилого віку. За останні два роки число молодих пацієнтів різко зросла. До того ж чимало підлітків, які страждають дзвоном у вухах, вчасно не звертаються до фахівців, а запущені стану можуть призвести до глухоти.
«У підлітків цифрові плеєри давно вже стали частиною їхнього життя. Але якщо любителі музики ведуть себе необачно і регулярно виставляють гучність на максимум, то це рано чи пізно може призвести до повної втрати слуху. Також велику небезпеку являють регулярні походи в нічні клуби, де рівень децибел зашкалює. На жаль, молоді люди не розуміють, якої шкоди вони собі наносять, коли в шумному вагоні метро врубують свій iPod на повну. Якщо ви можете чути звук музики з навушників людини, що знаходиться у трьох сидіннях від вас, то уявіть собі, наскільки гучні звуки проникають в його голову», — з тривогою констатує доктор Тоні Кей, який вже багато років займається проблемами слуху.
Результати досліджень бельгійських учених підтвердили той факт, що споживання нікотину вкрай негативно впливає на стан слуху. У той же час в Україні курить 45% юнаків і 35% дівчат. Доводиться лише констатувати, що картина виглядає все більш гнітючою.
Ескулапи з університету міста Антверпена після проведення ряду досліджень, в яких були задіяні чотири тисячі добровольців, заявили, що при тривалому періоді куріння виникають проблеми зі слухом. Але найбільшу тривогу виявив той факт, що відновити слух після тривалого споживання нікотину не вдасться. Відбувається необоротне порушення здоров’я.
За словами керівника дослідження Еріка Франса, проблеми зі слухом починаються після того, як людина регулярно курить протягом року і більше. Не допоможе навіть зниження денної дози. Повернути назад погіршення слуху буде неможливо. Знаходячись в сигаретах хімічні речовини всмоктуються в кров і порушують кровообіг в дрібних судинах внутрішнього вуха.
Курці не тільки калічать свій організм, але й завдають значної шкоди тим, хто знаходиться поруч. Медики стверджують, що шкода від пасивного куріння значно більша, ніж від викуреної сигарети.
Після вивчення стану здоров’я понад трьох тисяч пасивних курців, американські дослідники з Університету Майамі прийшли до висновку, що вдихання сигаретного диму може призвести до втрати слуху. Вони встановили, що пасивне куріння збільшує ризик втрати слуху на 30%.
Крім гучної музики і сигарет, до пошкодження слуху може призвести з часом також водіння автомобіля. У зоні ризику особливо водії машин з відкидним верхом. З точки зору наших вух, найнебезпечніший вид громадського транспорту – метро.
Ряд знеболюючих, антибіотиків (особливо при лікуванні гнійного отиту) і ліків для хіміотерапії, начебто платина, мають побічні дії, результатом яких є втрата слуху.
Не сприяє гостроті слуху робота відбійним молотком або в цехах, де шумлять машини. Вчителі, до речі, теж страждають.
Серйозні проблеми з кровоносними судинами, з якими стикаються хворі на діабет, можуть призвести до втрати слуху. Проблеми з кровотоком, які турбують хворих серповидноклітинною анемією, можуть призвести до того, що вушні клітини будуть отримувати недостатню кількість поживних речовин.
На жаль, більшість проблем зі слухом закладається ще в дитячому віці після неправильно або не до кінця пролікованого отиту і навіть ГРВІ.
Досить небезпечні для крихкої барабанної перетинки побутові, акустичні мінно-вибухові травми. При черепно-мозкових травмах нерідко відбуваються розрив барабанної перетинки, зсув, перелом слухових кісточок, загибель рецепторних клітин внутрішнього вуха.
Не зайвим буде нагадати, що при отриманні травми та іншій проблемі негайно потрібно звертатися до лікаря. У ряді випадків лише своєчасно надана допомога фахівця може врятувати слух. Адже цілісність слухових кісточок можна відновити, розірвану барабанну перетинку замінити новою…
В першу чергу слід виключити всі негативні фактори (гучна музика, шум, куріння, дзвінкий поцілунок і засування у вухо різних предметів). Необхідна обережність при звільненні вуха від накопиченої в ньому сірки.
Необхідно добре пролікувати хронічні лор-захворювання і уникати нових (гострі і хронічні риніти, гайморити і т. д.). Після лікування отиту треба обов’язково перевірити слух. Навіть звичайний нежить не можна залишати без уваги. Сякатися треба кожною ніздрею по черзі (попередньо закапавши судинозвужувальні краплі), а не обома ніздрями відразу. Не можна сідати в літак із закладеним носом. У результаті перепаду тиску можна заробити ексудативний середній отит або розрив барабанної перетинки.
Обережним треба бути при прийомі медикаментів. Сюди крім антибіотиків аміноглікозидової низки також можна включити великі дози аспірину, серцеві, сечогінні і ряд інших препаратів.
Для поліпшення слуху можна щодня з’їдати по 1/4 лимона з шкіркою.
Народна медицина також радить очистити від лушпиння один зубок часнику, розтерти його і капнути в отриману кашку 2-3 краплі камфорного масла. Суміш загорнути в марлю і вставити у вухо, яке стало погано чути. Тримати треба до відчуття печіння, потім викинути. Процедуру проробляти щодня за 15-20 хвилин до сну.