Ще з глибокої давнини, коли наші предки і відати не відали про фармакологію, під час хвороб і недуг вони рятувалися природними ліками. Сучасна медицина, вивчивши дію трав на людський організм, знайшла в них безліч біологічно активних речовин. Сьогодні ми вже багато знаємо про чудеса фітотерапії та активно користуємося нею, уникаючи синтетичних сучасних ліків.
Однак завжди варто пам’ятати, що «коктейль» з трав’яних компонентів може мати дві сторонни, і навіть самі цілющі речовини треба вміти правильно поєднувати.
Дійсно, флора нашої планети багата цінними біологічними речовинами, які можуть принести людству величезну користь. На жаль, в деяких випадках і шкоду.
У своїх численних дослідженнях вчені виявили в рослинах понад 12 тисяч біологічно активних речовин. При цьому вони впевнені, що це в кращому випадку лише дев’ята частина хімічного арсеналу, яким володіє флора.
Величезною перевагою лікарських рослин є їх біологічна доступність, а також прийнятна ціна. Сьогодні, коли ціни на ліки в аптеці ростуть з кожним днем, трав’яні збори як і раніше коштують недорого.
Але не буває все настільки легко і просто. Виявляється, навіть ці невигадливі лікувальні травички мають свій підступ — наприклад, отруйність.
Більшість людей вважають, що натуральність лікувальних трав виключає їх шкоду. Дійсно, фітотерапія знає досить прості трави, які не можуть викликати серйозних побічних ефектів. Однак є рослини, які без належного знання всіх їх властивостей можуть проробити досить серйозні штуки з вашим організмом. Наприклад, південноамериканський кураре запросто може зупинити серце. Є подібні рослини і в нашій місцевості.
Вся справа в тому, що рослини вміють тільки накопичувати речовини, але скидати хімічний «баласт» їм не дано. Це пояснює застереження фітотерапевтів збирати трави біля проїжджої частини. Навіть нешкідливий подорожник, зірваний біля автостради, може стати зовсім не корисним.
Але і це ще не все. Концентрація корисних речовин в рослині може змінюватися і залежить від багатьох факторів: пори року, кількості випавших на його долю сонячних днів, кількості опадів, що випали і навіть час доби, коли була зірвана рослина.
Також необхідно знати, які речовини в яких частинах трав відкладаються. Тому, якщо у вас виникло бажання зайнятися збиранням трав, то буде потрібно вивчити цілий ряд правил і закономірностей.
Ще один підступ полягає в тому, що не всі лікарські рослини можна легко розпізнати, оскільки багато з них мають помилкових двійників, які при вживанні можуть виявитися по-справжньому отруйними.
Представляємо деякі протипоказання до застосування лікарських рослин, знання про які можуть вам стати корисними:
Крім того, деякі поєднання лікарських трав та хімічних препаратів у принципі не можливі, тому перш ніж займатися самолікуванням, проконсультуйтеся з фітотерапевтом.