Колоти чи не колоти? Ось у чому питання

Здоров’я дитини — те найголовніше, що найбільше турбує батьків, бабусь і дідусів. У наше століття екологічної нестабільності, появи нових і відродження старих інфекцій, зберегти міцним здоров’я з дитинства — питання непросте. Медицина наполягає на проведенні загальної вакцинації дітей від інфекційних захворювань. Але кілька смертельних випадків після щеплень змушують багатьох батьків задуматися над доцільністю такого методу захисту.

Як же в наш час захистити здоров’я дитини?

Ще пару десятків років тому в нашій країні всім дітям поголовно робили щеплення, при цьому думка батьків нікого не цікавила, аналізи або консультація лікаря-імунолога перед вакцинацією взагалі ігнорувалися. Але сьогодні батькам дали право вибору, тепер вони можуть самостійно прийняти рішення щодо прищеплення своєї дитини від інфекційних захворювань.

Такий підхід зняв тягар відповідальності за дитину з лікарів, але деякі батьки поводяться необачливо — те, що не обов’язково, можна взагалі не робити, вирішили вони, і від щеплень відмовилися.

На сьогоднішній день питання доцільності дитячих щеплень залишається спірним. Згідно з чинним законодавством, дитячі садки чи школи не мають право відмовити в прийомі нещепленій дитині, але спостерігати порушення цього закону можна часто-густо. З іншого боку, надмірно турботливі батьки, рятуючи своє чадо від можливих ускладнень, пов’язаних зі щепленнями, просто купують їх наявність, при цьому дитина потрапляє абсолютно з незахищеною імунною системою в колектив.

Те, що батьки тепер можуть самостійно вирішувати, щепити дитину чи ні, це добре в тому плані, що вони можуть хоча б контролювати сам процес, стежити за станом малюка перед вакцинацією, що важливого для успішного щеплення. Але треба пам’ятати про ті стандарти, які існують не тільки в Україну, а й по всьому світу. З 2006 року в нашій країні прийнято новий державний Календар щеплень, який практично не відрізняється від календарів цивілізованих країн. Графік щеплень в новому календарі побудований таким чином, що терміни та інтервали між щепленнями розраховані з урахуванням правильного розвитку імунної системи дитини. Але в силу індивідуальності кожної дитини іноді доводиться зрушувати або переносити щеплення на інший час. Саме про це і повинні думати батьки, а консультація лікаря лише допоможе прийняти їм правильне рішення.

Іноді батьки задаються питанням: а чи потрібні щеплення взагалі? Є прихильники такого підходу, що навіть краще всіма вірусними захворюваннями перехворіти в дитинстві, адже в дорослому житті вони переносяться складніше. Часом зустрічаєшся і з такою думкою, що дитина, ще перебуваючи в утробі матері, отримує з плаценти, а після пологів з материнським молоком, антитіла до тих хвороб, якими колись перехворіла мати. Але що робити дітям, які перебувають на штучному вигодовуванні? У них такого імунітету немає. Та й не могла кожна мама за своє життя перехворіти всіма вірусними захворюваннями, тому й антитіл до деяких з них у неї немає.

Дійсно, деякі віруси легше переносяться в дитячому віці, але не варто забувати про можливі ускладнення. Приміром, з 1000 хворих на кір три випадки закінчуються смертю. Та ж кір може стати причиною довічної інвалідності через ураження мозку, вона може закінчитися сліпотою або глухотою. А перенесений хлопчиком паротит може зробити його назавжди безплідним, що неодмінно позначиться на подальшому житті.

Сьогодні засоби масової інформації та інтернет «кричать» про шкоду щеплень, описують випадки смертності після щеплення і породжують сумніви і негатив до вакцинації. Насправді багатьох батьків лякають побічні ефекти після щеплення від хвороби, яка, на їхню думку, зустрічається не так вже й часто. Але побічні ефекти неможна порівняти з наслідками тих страшних хвороб, від яких вони рятують. Найчастіше побічні ефекти виражаються у місцевому почервонінні і підвищення температури. І навіть більш яскраво виражені побічні ефекти, такі як висока температура, блювота, головний біль, кашель – ніщо в порівнянні з тим, чим може закінчитися хвороба, яка вже наступила. Підраховано, що з 14 млн. смертей, викликаних інфекційними захворюваннями, 3 млн. можна було запобігти своєчасним щепленням!

До слова, в благополучних Європі та США дітям роблять вдвічі більше щеплень і питання про те, чи потрібні вони чи ні, навіть не піднімається.

Як попередити ускладнення?

Будь-яка перенесена інфекція залишає слід в організмі, і батьки повинні відповідально підійти до питання про щепленні свого малюка, адже від цього залежить дуже багато в житті. Але щоб уникнути можливих ускладнень, треба знати такі моменти:

  • перед вакцинацією необхідна консультація лікаря та обстеження (здача аналізів);
  • безпосередньо перед щепленням лікар повинен виміряти температуру;
  • дитина повинна бути абсолютно здоровою, а після перенесеного ГРЗ повинно пройти не менше двох тижнів;
  • лікар повинен запитати про наявність алергічних реакцій у дитини;
  • після щеплення не поспішайте йти, протягом півгодини дитина повинна перебувати під наглядом лікаря;
  • лікар зобов’язаний попередити про можливі нормальних реакціях, викликаних щепленням, виражених в незначному підйомі температури (37.1–37.8), припухлості і легкому почервонінні в місці ін’єкції.

На даний момент у нашій країні щеплено близько 80% населення, тому інфекція не циркулює між людьми. Якщо тільки 50% населення буде щеплене, загрозливі віруси можуть поширитися, а батьки будуть відчувати безсилля врятувати своїх дітей.