Зуби мають величезний вплив на стан організму людини. Але нещодавно вчені відкрили абсолютно несподівану роль зубів для здоров’я.
Зуби допомагають добре пережовувати їжу, що сприяє її кращому перетравленню в шлунку. Погані зуби найчастіше стають причиною захворювань шлунково-кишкового тракту. Як результат, може розвинутися хронічний гастрит, болі в кишечнику, запори та інші розлади.
При виникненні в ротовій порожнині карієсу та інших запальних процесів підвищується ризик захворювань серця, нирок, бронхіальної астми, хронічного гаймориту, тонзиліту і навіть ревматизму. Нездорові зуби можуть стати причиною порушення слуху та зору, провокують реакцію шкіри і можуть навіть викликати випадання волосся.
Величезне значення зуби мають в творенні мовлення, а в наші дні їх естетичний вигляд необхідний і для життєвого успіху. Відомо, що здорові і красиві зуби – показник соціального статусу людини.
Виявляється, зуби впливають на функцію пам’яті. Недавній експеримент показав, що чим менше в людини в літньому віці зубів, тим гірше у неї пам’ять. Вчені провели обстеження близько 300 осіб у віці старше 55 років і з’ясували, що якимось дивним чином функція пам’яті залежить від кількості рідних зубів у роті. У всіх учасників на момент експерименту було не менше 22 зубів, при тому, що норма для молодої здорової людини – 32 зуба.
Поки що вченим не вдалося з’ясувати причини подібної залежності між наявністю зубів і пам’яттю. Але своїми дослідженнями вони підтвердили подібні результати своїх колег, зроблені раніше в цій галузі.
Вивчаючи зв’язок між функцією пам’яті і кількістю зубів, раніше вчені виявили, що втрата зубів призводить до втрати нейронів і зниженню функції гіпокампу – області мозку, відповідальної за пам’ять.
Це привело вчених до висновку, що зв’язок між мозком і зубами здійснюється за допомогою зубних нервів. Тобто нервові закінчення рідних зубів посилають в мозок сигнали і частково відповідають за відчуття в обличчі, моторні функції та інше. Це якраз ті почуття, які доповнюють наше уявлення про навколишній світ і, можливо, сприяють запам’ятовуванню інформації.
Учені так само виявили й те, що зуби з видаленими нервами і протези не впливають на пам’ять ніяким чином. Це, загалом-то, і зрозуміло, адже нервові закінчення в них відсутні.
Стало відомо і те, що порушення пам’яті може відбуватися у разі різних інфекційних захворювань порожнини рота і ясен, які згубні для нейронів і ведуть до подальшої втрати зуба.