Капітуляція перед лисиною скасовується

Страшна картинка, яку бояться побачити в дзеркалі чоловіки і жінки – поява залисин. Одна з головних причин для занепокоєння – це раннє облисіння. Більшість не знає, в чому полягає причина інтенсивного випадання волосся, і які його наслідки. Але ескулапи капітулювати перед лисиною не збираються.

Все більша кількість чоловіків і жінок стикаються з проблемами стоншування і випадання волосся.

Облисіння особливо переслідує сильну стать. Майже половина чоловіків до 50 років втрачає значну частину волосся. Більше третини жінок від 25 до 35 років страждають від того, що їхні розкішні локони починають рідшати.

У США від різних проявів осередкової алопеції (патологічне випадання волосся) страждають понад 5 млн. чоловік. Сьогодні алопеція —найпоширеніше аутоімунне захворювання. Воно може проявлятися у вигляді облисіння окремих ділянок шкіри на голові, але може призвести до повного облисіння голови і всього тіла. Випадають навіть брови й вії.

Випадання волосся — процес не такий нешкідливий, як здається.

У першу чергу страждає самооцінка. Дослідження показують, що у трьох чвертей опитаних молодих людей лисина буде причиною виникнення проблем з самооцінкою. Половина хлопців впевнена, що лисина зробить їх менш привабливими і більш старими. Найпотужніший удар по самолюбству багато чоловіків, а особливо жінки переносять дуже важко. Серед американців, які перебували у шлюбі, 40% віддали перевагу б, щоб їх дружини були менш стрункими, але не лисими. Всіляко намагаються маскувати втрату волосся більше 45% жителів США, інші відчайдушно боряться за свою шевелюру. У той же час, більшість не усвідомлює цю проблему, до тих пір, поки не втратить половину волосся на голові.

Фахівці запевняють, що набагато легше зберегти волосся, яке залишилося, ніж потім намагатися виростити нові.

Допоможуть стовбурові клітини

Недавнє відкриття німецьких учених дає надію лисим і лисіючим.

Вперше вчені з Берлінського технічного університету за допомогою стовбурових клітин виростили штучні волосяні фолікули. Вони були створені з клітин тварин і вийшло трохи тонше людських. Ескулапи переконані, що через рік зможуть вирощувати і людське волосся. Через п’ять років мільйони людей за допомогою власних стовбурових клітин будуть отримувати нове волосся. Їх будуть імплантувати на уражені зони шкіри голови. Про це заявив автор дослідження доктор Роланд Лаустер. Сьогодні повним ходом йде підготовка до клінічних випробувань на людях.

Поки доктор Роланд проводить свої багатообіцяючі експерименти найбільш ефективним методом лікування облисіння вважається пересадка волосяних фолікул. Їх пересаджують із задньої частини голови, де волосся ще зберігають свою фортецю і густоту. Ця недешева процедура триває 5–10 годин. До того ж її необхідно повторювати багато разів, щоб відтворити об’єм волосся, яке буд продовжувати рідшати.

Справа  у генах

До створення нових методів лікування вогнищевого облисіння наблизить і відкриття вчених з Медичного центру при Колумбійському університеті. Вони виявили гени, які призводять до розладу, що викликає витончення і втрату волосся. Дослідники ідентифікували вісім генів, які беруть участь у розвитку осередкової алопеції. Від цього захворювання в рівній мірі страждають як чоловіки, так і жінки. Дослідники визначили, що носії – це 16 і більше генів, які пов’язані з алопецією, частіше за інших страждають від повного випадіння волосся.

Експерти пов’язують знайдені гени з іншими аутоімунними хворобами (діабет першого типу, ревматоїдний артрит). «Це в значній мірі зміцнить наші можливості в справі створення нових ліків для пацієнтів з вогнищевою алопецією. Відносно інших хвороб, також пов’язаних з цими генами, вже був проведений значний обсяг роботи. Це дуже велика перевага », – відзначає старший автор дослідження, професор дерматології та генетики Анджела Крістіано.

… і не тільки

Незважаючи на останні відкриття вчених, причини виникнення облисіння поки недостатньо ясні. Ряд експертів пов’язують це захворювання з чоловічим гормоном тестостероном. Також не секрет, що облисіння часто передається у спадок. Доктор Роберт Леонард, засновник і головний хірург Асоціації трансплантологів волосся Leonard Hair Transplant вважає, що в основному вся справа в генах. «Люди не розуміють, що 95% всіх втрат волосся пояснюється генетичними причинами, причому облисіння може розпочатися в чоловіка вже в пізньопідростковому періоді і відразу після 20. До 40 років майже 40% жінок стикаються з проблемою втрати волосся », — стверджує лікар.

Причина чоловічого облисіння не в нестачі нового волосся, а в якості волосся, які виростають замість випадаючих. Так вважає група американських дослідників під керівництвом Джорджа Костареліса. Вони встановили, що у людей, які страждають облисінням, формується така ж кількість коренів волосся, як у здорових. Причина — в дефекті стовбурових клітин. Через неї нове волосся видно лише під мікроскопом.

На думку Джорджа Костареліса існує проблема з активацією стовбурових клітин, які трансформують клітини-попередники при облисінні. «Той факт, що при облисінні присутня така ж кількість стовбурових клітин, дозволяє сподіватися на їх реактивацію», — сказав керівник групи.

Результати досліджень наблизять до створення препаратів, за допомогою яких стане можливо трансформувати стовбурові клітини. Якщо це вдасться, то на голові буде з’являтися нормальне волосся.

Напружене сучасне життя з її численними стресами також сприяє випаданню волосся.

Зростаючі емоційні навантаження не кожному під силу. Організм відповідно реагує на стрес і виробляє більше вільних радикалів. Вони то і завдають шкоди волоссю.

Передчасне випадіння волосся у жінок може бути пов’язане із захопленням дієтами, низьким рівнем заліза в організмі, гормональними змінами після вагітності і прийомом певних ліків. На думку експертів, гормони, які містяться в контрацептивних препаратах, здатні викликати втрату волосся у молодих жінок. Мова йде про препарати містять жіночий стероїдний статевий гормон прогестерон. Причина — в генетичній схильності жінок (близько 5% від загального числа приймають протизаплідні пігулки). Особливо небезпечно приймати їх жінкам у віці від 20 до 30 років. Після скасування прийому таких протизаплідних засобів, стан волосся, як правило, покращується. У той же час ряд протизаплідних засобів нового покоління можуть активізувати ріст волосся і поліпшити їх стан.

Деякі захворювання, наприклад полікістоз яєчників, не дуже здорове харчування, наступ осінніх дощів і холодів також відіграють свою роль.