Якщо раніше діагноз «інсульт» асоціювався зі старістю і погрожував в основному людям похилого віку, то в наші дні судинна катастрофа нерідко вражає молоді організми. І тут не допоможе ні наявність грошей на рахунку, ні гучні знайомства, ні гарна фізична підготовка. Підступність інсульту в його раптовості і несподіванці.
Чи існує можливість запобігти інсульт? Що робити, якщо недуга все ж трапився? Постараємося відповісти на ці питання.
Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу (крововилив та ін.), що викликає загибель мозкової тканини.
Само слово інсульт (лат. insulto) означає «удар». Вперше ураження судин мозку було описано ще в 1599 році в Оксфордському словнику, де мало визначення «удар руки Господа».
У більшості випадків інсульт зустрічається в людей у віці від 45 до 60 років, приблизно з однаковою частотою як у чоловіків, так і у жінок. Трапляється інсульт, як правило, вдень після хвилювання або сильної перевтоми, фізичної напруги.
Причиною інсульту може бути перекриття тромбом артерії, по якій в мозок поступає кров (ішемічний інсульт), або кровотеча з пошкодженої мозкової артерії (геморагічний інсульт).
В останні роки різні дослідження показують частоту ішемічного інсульту у молодих людей від 2,5% до 13% всіх діагнозів порушення мозкового кровообігу. Серед них чимало летальних випадків і випадків інвалідизації людей активного віку, що стає соціальною проблемою.
Головними причинами інсульту стає закупорка артерії тромбом або розрив аневризми мозкової артерії. Але фактори ризику, під якими маються на увазі особливості організму і зовнішні впливи, досить різноманітні. Чималу роль у молодому віці відіграють вроджені патології, такі як спадкове підвищення згортання крові, схильність до тромбоутворення, дисплазія сполучної тканини, судинні і кардинальні порушення.
Але є ряд захворювань, що провокують розвиток інсульту, які стали можливі вже в молодому віці: атеросклероз, артеріальна гіпертонія, ішемічна хвороба серця, пороки серця, миготлива аритмія. Наявність будь-якого з цих захворювань ще не означає обов’язковий інсульт, але в певних умовах вона може перерости в мозкові порушення.
Протягом довгого часу інсульт вважався справді «божою карою», уникнути яку неможливо, якщо вона вже намічена долею. Але в останні роки медицина з’ясувала, що спосіб життя людини дуже впливає на розвиток судинно-мозкових порушень.
Найагресивнішою шкідливою звичкою людини є куріння. Вчені встановили, що дим від однієї сигаретної затяжки містить 10 в ступені 15 вільних радикалів і більше 4000 різних хімічних сполук, при цьому розміри окремих частинок становлять менше одного мікрона, тому вільно можуть проникати через дихальні шляхи в капіляри і пошкоджувати їх. У зв’язку з цим у курців збільшене згортання крові, підвищується жорсткість артерій, швидше розвивається атеросклероз.
Наступний фактор ризику — артеріальна гіпертонія, паралельно з якою розвивається атеросклероз, зміни в серці та мозкових артеріях. Причиною артеріальної гіпертонії часто виступає і зайва вага.
Зловживання алкоголем є незамінними фактором ризику мозкової катастрофи, що супроводжується підвищенням артеріального тиску, розвитком кардіоміопатії, порушеннями ритму серця. Найбільш небезпечне вживання неконтрольованих доз спиртного. Існує навіть такий синдром як «інсульт вихідного дня», коли в період вихідних днів зростає кількість випадків інсульту серед молодих людей, які активно відпочили в нічних клубах і барах, різко збільшили дозу сигарет і алкоголю.
Особливістю інсульту в молодому віці є відсутність специфічних симптомів, а також ігнорування неприємних відчуттів, які з’явилися. Саме тому важливо прислухатися до свого організму, особливо, якщо у близьких родичів уже траплялися інсульти.
Для курців першим кроком до здоров’я стане відмова від сигарет. Уже через шість місяців після припинення куріння ризик виникнення інсульту знижується на 50%. Тим, хто зловживає алкоголем, слід відмовитися від цієї згубної звички. І в молодому віці корисно стежити за своїм артеріальним тиском, і якщо показники завищені, необхідна консультація лікаря, навіть якщо нічого не болить. Нормалізація артеріального тиску знижує ризик розвитку інсульту на 40%.
Щоб прожити довге і здорове життя, треба приділяти велику увагу своєму організму, правильно харчуватися, обмежити вживання жирної їжі, більше рухатися, частіше бувати на свіжому повітрі, і тоді не тільки інсульт, але і безліч інших небезпечних захворювань будуть нестрашні.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.