Вигнанцями людського суспільства часто стають люди з порушенням психіки. І це не дивно, адже їх вчинки і поведінка часом не просто шокують, але і здаються небезпечними. І разом з тим люди, які страждають на шизофренію або інші психічні розлади, як ніхто інший потребують допомоги та підтримки. Крім того, в їх думках нерідко народжуються незвичайні і навіть оригінальні ідеї. Невипадково вчені проводять паралель між шизофренією і геніальністю.
Історія знає чимало великих особистостей, які страждали різними психічними захворюваннями, серед яких Руссо і Шопенгауер, Мюссе і Свіфт, Мендельсон і Ван Гог, Батюшков і Гоголь. Причому список цей можна продовжувати. Так невже геніями можуть бути лише душевно хворі люди? Що говорить з цього приводу медицина?
Шизофренія — психічне захворювання з тривалим хронічним перебігом, що в подальшому призводить до типової зміни особистості. Сам термін «шизофренія» означає «розщеплення душі» і вибраний був через розщеплення, дискордантність мислення та емоцій.
Симптоми шизофренії дуже обширні і проявляються великим спектром психопатологічних проявів, але найбільш типовими є порушення функції інтелекту та емоцій. Часто хворі скаржаться на неможливість зосередитися, проблеми із засвоєнням матеріалу, некерований потік думок. Але разом з тим для шизофреників характерно вловлювати особливий сенс у словах, фразах, художніх творах. Вони здатні створювати нові слова, застосовувати для викладу своїх думок і в творчості особливу незвичну символіку і лише їм зрозумілі абстрактні образи.
На сьогоднішній день на шизофренію страждають 0,7% населення. Хворі страждають від галюцинацій, проблем емоційної поведінки, частих депресій, тривожних станів, суїцидальних нахилів.
Чому ж обдарованих унікальними здібностями людей так часто переслідують вище перераховані симптоми? Невже, натомість за подарований талант природа наділяє людину цим тяжким недугом і їм судилося йти по життю нога в ногу?
У розвинених країнах Європи та Америки вченими проводилися спеціальні багаторічні дослідження, в результаті яких було встановлено, що обдарованість зустрічається в співвідношенні 1:4000, що дає 25 осіб на 100 000. А генії народжуються ще рідше — 1:1 000 000. Останні два століття дали людству всього близько 500 геніїв.
Медичними спостереженнями виявлено, що схильність до шизофренії має кожна друга людина, але розвиток хвороби залежить від стійкості внутрішнього захисного бар’єру (фізіологічного, психічного, інтелектуального, соціального). До речі, чим вище інтелект і тонше душевна організація людини, тим вище ймовірність, що захист не витримає натиску зовнішніх обставин і людина захворіє.
Для обдарованої людини характерна підвищена вразливість, надзвичайна вразливість таланту поряд з нездатністю і небажанням оточуючих зрозуміти прагнення людини, що створює велике навантаження на нервову систему обдарованої особистості, змушуючи її працювати в майже екстремальних умовах. Такі перевантаження неминуче ведуть до зривів і психічних захворювань.
Гофман казав: «Я відтворюю те, що хтось підказує мені зі сторони». Ламартін зізнавався: «Не сам я думаю, але мої думки думають за мене». Якщо порівняти талановиту і геніальну людину, то перша обдумано потрапляє точно в ціль, яка для звичайної людини здається недосяжною, а геній здатний потрапити в ціль, яку «неозброєним оком» і не видно.
Медицині відомі випадки, коли після трагічних подій у людини відкривалися приховані здібності, особливо часто поетичні та художні. Але жодного разу людина не стала генієм після початку психічного захворювання. Багато великих умів були талановиті від народження, а хвороба, що прийшла пізніше, лише руйнувала їх дар (згадаймо хоча б математика Джона Неша, лауреата Нобелівської премії з економіки 1994 року, це його історія лягла в основу сюжету фільму «Ігри розуму»).
Шведські вчені після проведених досліджень людського мозку прийшли до висновку, що креативність і неординарне мислення схожі до божевілля.
Експерти з Karolinska Institute провели сканування мозку і знайшли разючу схожість між розумовою діяльністю обдарованих в різних областях людей і тих, які страждають на шизофренію. У одних і інших в мозку відсутні важливі рецептори, які спрямовують і фільтрують думки. Вчені припускають, що саме завдяки цьому геніальні і обдаровані люди здатні мислити нестандартно, дивитися на світ під іншим кутом.
Ще одним спостереженням вчених стало те, що здатність до творчості частіше спостерігається у тих людей, в чиїх сім’ях мали місце психічні захворювання. Однаковою у творчих людей і шизофреників є і психічна здатність створювати незвичайні асоціації.