Розумний студент провалює тест, перспективний баскетболіст не закидає м’яч у корзину, досвідчений менеджер не укладає вигідну угоду. Всі ми одного разу потрапляли в подібні ситуації, коли в значимій ситуації нас охоплювало непереборне хвилювання, що переходить у ступор.
Часто свої невдачі ми легко списуємо на нерви, які підвели в самий непідходящий момент. Шон Бейлок, психолог Чиказького університету, дослідивши природу ступору, з’ясувала, що даний стан є наслідком запобіжних інформаційних заторів в мозку. Дійсно, можна пригадати безліч випадків, коли перед іспитом школяру здається, що він все забув, поки він не підгляне у свої записи або приготовану шпаргалку. Цей стан схожий із станом актора, який психологи називають білим аркушем. Виходячи на сцену, актор на якусь мить не може пригадати, в якому спектаклі він грає, але спалахнуло світло, декорації, репліка партнера – все це народжують в його мозку асоціації, що допомагають все розставити по своїх місцях.
Спираючись на свої дослідження, Шон Бейлок написала книгу “Ступор: секрети мозку чи як завжди залишатися на коні“. “Ступор – це субоптимальна ефективність, а не просто погана продуктивність. Це виконання завдання на більш низькому рівні, ніж у минулому, під тиском стресової ситуації. Таке може відбуватися, якщо ви відчуваєте, що неодмінно необхідно все зробити правильно“, — сказала Бейлок, ад’юнкт-професор психології.
Ступор може стати причиною того, що раніше часто повторювані дії не получаються. Особливо часто таке явище спостерігається в спорті, коли спортсмен зосереджений на послідовності тих дій, які він повинен виконати, а це породжує тривожні думки і почуття невпевненості, і навіть так званий «параліч аналізу». Виходить декілька абсурдна ситуація: людина для досягнення максимального результату намагається контролювати всі свої дії, але це деструктивно діє на раніше бездоганне виконання.
Насправді в основі нашої свідомості лежать складні процеси. При надлишку інформації мозок опирається і запускає захисні механізми витіснення непотрібного. Психологи кажуть, що зайві відомості видаляються під впливом життєвих обставин, яскравих емоцій і т.п. Страх забути, стрес, хвилювання і тривога, неуважність, сором’язливість — все це впливає на забуття.
Якщо вірити Фрейду, який був переконаний, що нічого випадкового немає, то неможливість згадати, невпопад сказана фраза, неможливість виконати конкретну дію у значимій ситуації — це реальне підсвідоме небажання перебувати в даній ситуації. Якщо промовець не пам’ятає доповіді і змушений читати її з листа, значить, насправді, він не хоче її читати або йому не до душі тема, але зізнатися собі він у цьому не може.
Насправді немає людей, які на 100% відчувають себе впевнено в будь-якій ситуації. Навіть найсильніші характери часом охоплює почуття хвилювання та страху, коли вони впадають в ступор і губляться. Тут до речі згадати випадок з Наполеоном. Французький імператор одним своїм ім’ям викликав захоплення у друзів або жах у противників. Але одного разу цей сильний духом чоловік втратив свідомість від страху, коли йому треба було виступити з вітальним словом перед своїм військом.
Технік, що допомагають впоратися з хвилюванням, існує безліч, і кожен може виробити для себе свою власну. Ми ж дамо вам кілька рекомендацій, заснованих на дослідженнях психологів.
Так, Шон Бейлок, встановила, що в критичній ситуації допоможе відволіктися звичайний спів. Мозок, відтворюючи подумки мелодію і слова, не буде зациклений на тих частинах, які відповідають за виконання завдання. На роботі, по можливості, під час відповідального завдання, можна спробувати свист. Якщо раніше вироблені до автоматизму дії ви виконували сотні разів, то така проста дія як свист допоможе зняти напругу.
Ще корисно згадати в стресовій ситуації про своє тіло. Так-так, тіло – це те, що завжди з нами, і всі психічні процеси відображаються у відчуттях тіла. І коли ситуація виходить з-під контролю, ми називаємо це не інакше як «земля тікає з-під ніг». Дійсно, почуття хвилювання немов переносить нас у «підвішений» стан. Що можна зробити в такій ситуації? Просто згадайте, що у вас є ноги, якими ви можете впиратися об землю, відчуйте себе більш стійким. Ви помітите, що тіло отримує реальну підтримку, а це неодмінно позначиться на емоційному стані.
Подолати тривогу і занепокоєння можна наполегливими тренуваннями в умовах стресу, хоча б незначного. Це допоможе відчувати себе більш комфортно в реальній ситуації.
Коли вам належить важлива зустріч, наприклад, з можливим роботодавцем, або з начальником, або ви збираєтеся прочитати доповідь, закинути м’яч для гольфу в лунку, ніколи не думайте про те, чого не можна робити і говорити, краще зосередьтеся на тому, що ви будете робити.
Перед майбутньою хвилюючою для вас дією не думайте про результат, а спробуйте насолоджуватися процесом. І обов’язково нагадайте собі, що маєте всі необхідні якості, похваліть себе авансом, і це принесе вам відмінні дивіденди.