Коли мова заходить про рослинній олії, то більшість наших співвітчизників, насамперед, згадують про соняшникову олію, доступному в кожній родині. Хоча сьогодні ми вже добре знайомі і з оливковою, і з гарбузовою і з іншими рослинними оліями.
У сучасному світі людина не на жарт стурбована своїм здоров’ям і збереженням молодості, тому намагається включити в раціон найкорисніші продукти, орієнтуючись на калорійність. І хоча рослинне масло — один із самих калорійних продуктів на планеті (100 г найчастіше містить більше 900 кілокалорій), але саме воно стоїть у списку найбільш корисних дієтичних продуктів.
При нормальному раціоні людина щодня вживає близько трьох столових ложок рослинного масла. Вчені визначили, що найбільш корисним компонентом рослинного масла є лінолева кислота. Вже з 1970 року дієтологам стало відомо, що лінолева кислота сприяє зниженню рівня холестерину в крові. А пізніше вченим вдалося встановити, що її споживання допомагає знизити ризик серцевих захворювань. Треба відзначити, що в цьому питанні між експертами виникли розбіжності. Деякі з них відзначили, що надмірне споживання цієї речовини може негативно позначитися на здоров’ї. Було проведено нове дослідження, яке відмело ці претензії.
Вчені з Університету Міссурі і Університету Іллінойсу в ході дослідження виявили, що ніякого зв’язку між споживанням олії та підвищенням показників запалень при хворобах серця, раку, астми та артриті, немає, як стверджували противники частого споживання олій. А от вживання тваринних жирів, навпаки, сприяє розвитку запалень.
Лінолева кислота належить до класу омега-6-ненасичених жирних кислот, а майже всі рослинні масла на 50% складаються з цієї речовини. Вчені рекомендують для збереження здоров’я і продовження молодості вживати по дві-чотири ложки рослинної олії на день.
Сьогодні на полицях супермаркетів розмістилися найрізноманітніші рослинні масла, починаючи від звичного соняшникового. Експерти визначили вісімку найкорисніших з них.
1. Олія рижію
Вона виробляється з однорічної трав’янистої рослини рижію. «Рижикове» масло — це високий вміст поліненасичених жирних кислот, що захищають від атеросклерозу. Завдяки вітаміну Е це також відмінне антиоксидантний засіб.
2. Гарбузова олія
Її дорожнеча пояснюється тим, що для отримання 1 л масла потрібно близько 35 гарбузів. Гарбузова олія допомагає організму відновлювати клітини печінки і володіє насиченим, майже чорним кольором.
3. Кунжутна олія
Насіння кунжуту — одна з найстаріших приправ, відомих людині. Зміст мінеральних речовин — цинку, фосфору і особливо кальцію — робить цей продукт надзвичайно важливим у раціоні і бореться з передчасним старінням людини.
4. Арахісова олія
Високий вміст легкозасвоюваних рослинних білків і жирів зробило арахісове масло основою дієт для зниження ваги і особливо популярним серед фотомоделей, а також людей, чия трудова діяльність пов’язана з великими фізичними та розумовими навантаженнями.
5. Олія з виноградних кісточок
У ході досліджень було виявлено, що екстракт, багатий поліфенолами, допомагає в боротьбі з дегенеративними захворюваннями центральної нервової системи, такими, наприклад, як хвороба Альцгеймера.
6. Льняна олія
Це рослинне масло багате вітамінами A, E, F, мінералами і, найголовніше, жирними кислотами, які організм людини не здатний виробляти сам. За змістом ненасичених жирних кислот льняне масло в 2 рази перевершує риб’ячий жир.
7. Кедрова олія
Вчені виявили, що до складу кедрових горіхів входить більше білка, ніж у м’ясо, при цьому кедровий білок засвоюється організмом людини практично повністю.
8. Олія волоського горіха
За своєю поживністю волоські горіхи рівні з молокм, м’ясом і рибою. Тому вживати їх рекомендують, перш за все, при великих фізичних навантаженнях, а також хворим і ослабленим людям. Цінність олії пояснюється ще і наявністю в ядрах горіха грубої клітковини і лушпиння, яка через велику кількість дубильних речовин допомагає роботі підшлункової залози та печінки.