За цією таємничою назвою приховується основна причина виникнення хвороб шлунково-кишкового тракту.
Ще
1983 року двоє австралійських лікарів Уоррен і Маршалл вперше знайшли на слизовій оболонці шлунка хворого на хронічний гастрит вигнуті бактерії. Дослідження австралійців зробили справжню революцію в
гастроентерології. Численні експерименти засвідчили, що бактерія, названа згодом
Helicobacter pylori, трапляється у 100% хворих на хронічний гастрит і в більшості тих, хто потерпає від виразок. Таке відкриття докорінно змінило підхід до лікування та профілактики цих хвороб. Адже більшість випадків виразки шлунку і дванадцятипалої кишки, гастритів, дуоденітів і деякі випадки лімфом шлунку і раку шлунку пов’язані з інфікуванням
Helicobacter pylori!
Поширеність бактерії
– Бактерією хелікобактер пілорі нині інфіковано більшість кам’янчан, – розповідає сімейний лікар МК «Центр сімейної медицини» Тетяна Ряба.
– Заражаються бактерією найчастіше через родичів. Тому якщо в когось у родині виявили, приміром, виразку шлунку, решті варто обстежитися. Ця бактерія передається через спільне використання посуду, предметів гігієни, навіть через поцілунки.
– Тетяно Михайлівно, якщо хвороба так легко передається, то від інфікування не застрахований ніхто?
– Ви правильно підмітили – саме від інфікування, а не від захворювання. Річ у тім, що інфікування бактерією Helicobacter pylori схоже на інфікування паличкою Коха. В Україні нею інфіковано понад 90% населення, але ж хворіють одиниці. У здорової людини бактерія живе в організмі, але не проявляється. Вона активізується при зниженні імунітету. Це буває, коли людина недосипає, зловживає гострою, надмірно соленою їжею або їжею,
яка містить хімічні домішки, переживає часті стреси в сім’ї чи на роботі. Алкоголь і куріння також шкодять слизовій оболонці шлунку.
Діагностика
– За допомогою яких обстежень можна виявити інфікування бактерією Helicobacter pylori?
– Для цього має бути спеціальне обладнання, яке є в нашому Центрі сімейної медицини. Щодо виявлення бактерії у дітей, то для цього їм потрібно здати на аналіз кал. А що стосується дорослих, то вони здають аналіз крові з вени. Для проведення біохімічного дослідження ми маємо ІФА-аналізатор – апарат швейцарського виробництва, який працює в автоматичному режимі, без будь-якого втручання лаборанта. За 40-50 хвилин результат дослідження готовий. Цей апарат щорічно повіряють. Результати його досліджень завжди достовірні, що підтверджується висновками провідних київських, хмельницьких та ізраїльських фахівців.
Лікування
– Чи можливо повністю вилікувати хворого, інфікованого Helicobacter pylori?
– Хоча цей процес не 4-5 днів, але повне одужання гарантоване, якщо людина дотримується усіх рекомендацій лікаря. Лікарі Центру сімейної медицини надають перевагу поєднанню традиційної медицини з фітопрепаратами і навіть гомеопатією. Звичайно, якщо мова йде про відкриту виразку, яка вже кровить, то тут потрібне термінове хірургічне втручання.
Наш
Центр тісно співпрацює з Хмельницькою обласною лікарнею, зокрема з її лікарями-гастроентерологами. Якщо хворий пройшов повний курс лікування, то бажано, щоб протягом декількох років навесні та восени – періоди загострення хвороб шлунково- кишкового тракту – він проходив обстеження, за потреби приймав профілактично трави, фітокомпозиції, препарати, вів здоровий спосіб життя, правильно харчувався і надмірно не нервував. Таким чином повернення захворювання унеможливиться.
Симптоми
– Які симптоми можуть свідчити про наявність бактерії в шлунку, тобто коли варто пройти обстеження?
– Якщо вас турбують безпричинні болі в животі, нудота, печія, відрижка і дуже швидке насичення після прийому їжі, то такі скарги можуть виникнути в результаті розвитку інфекції, викликаної хелікобактером пілорі. Не відмахуйтесь від проблеми, бо вона сама по собі не зникне. Обов’язково пройдіть обстеження і будьте здорові!