Популярність харчових добавок у США і Західній Європі росте в геометричній прогресії. Тільки лише одні американці витрачають на їх придбання більше 20 млрд. на рік. У той же час експерти вважають, що надмірне вживання біодобавок, зокрема з кальцієм, може зробити негативний вплив на організм.
Провівши відповідні дослідження, група дослідників з Нової Зеландії довела, що за певних умов прийом харчових добавок з кальцієм завдає організму літніх жінок більше шкоди, ніж користі. При цьому присутність або відсутність у таких Бадах вітаміну D не грає великої ролі.
Сьогодні мільйони жінок похилого віку з метою профілактики остеопорозу беруть кальцій. Дійсно, з роками кістки стають менш міцними і кальцій їм необхідний. З іншого боку їм не дуже варто захоплюватися біодобавками, які містять кальцій. Як з’ясувалося, добавки збільшують ризик виникнення інфарктів і інсультів. До такого висновку прийшла група вчених з Університету Окленда на чолі з професором Йеном Рейдом.
Раніше в ході дослідження Women’s Health Initiative, в якому взяло участь більше 36 тисяч жінок, був зроблений висновок, що харчові добавки з кальцієм і вітаміном D не збільшують ризик серцево-судинних захворювань. Але професор Рейд і його колеги звернули увагу на те, що на той момент більшість взяли участь в дослідженнях жінок вже тривалий час приймали добавки з кальцієм. У свою чергу це приховувало побічні ефекти від прийому харчових добавок.
Вчені з’ясували, що вся справа в тому, що від збільшення кількості кальцію не зростає ризик хвороб серця і судин. Небезпека криється в різкій зміні його кількості. Дослідники поспостерігали за 16 718 жінками, які не приймали добавки на момент початку дослідження. Вони прийшли до висновку, що в їхньому випадку комбінація кальцію і вітаміну D збільшувало ризик інфаркту на 25%, а інсульту на 13%. Високий рівень кальцію в крові може викликати ущільнення стінок артерій. Це в свою чергу призводить до серцево-судинних захворювань.
Проаналізувавши дані ще 13 досліджень (всього 29 000 чоловік), учені також виявили зв’язок між прийомом препаратів, що містять кальцій і вітамін D, і ризиком інфаркту та інсульту. На думку авторів, всі ці дані повинні підштовхнути лікарів на те, щоб переглянути принципи призначення цих препаратів літнім людям.
Провівши аналіз ще 13 досліджень, в яких взяло участь 29 тис. осіб, досліджували, також виявили зв’язок між ризиком виникнення серцево-судинних захворювань і прийомом препаратів, що містять кальцій і вітамін D.
Автори дослідження вважають, що отримані результати стануть відправною точкою до перегляду підходів до призначення цих препаратів літнім людям та лікування остеопорозу в цілому.
Вони прийшли до висновку, що надмірне вживання таких біодобавок, а це спостерігається в цій країні повсюдно, може мати негативні наслідки для здоров’я. Ризику найбільш схильні пацієнти після пересадки органів, вагітні, жінки в період менопаузи, люди, що знаходяться на діалізі і хворі булімією. Велика ймовірність розвитку кальцієво-лужного синдрому (молочно-лужний синдром). У людей з цим синдромом, а він зустрічається досить часто, можуть загостряться проблеми з нирками, сильно підвищується тиск.
Автори дослідження рекомендують людям, які знаходяться в групі ризику, обмежити споживання кальцію (не більше 1,2–1,5 г на добу). Дуже важливо весь час контролювати рівень кальцію в його крові. Це треба робити навіть у тому випадку якщо пацієнти дотримуються рекомендованої дози. Зловживання кальцієм може привести людину на лікарняне ліжко. У той же час в обмежених дозах кальцій, безумовно, корисний для кісток і зубів.
Здорові жінки, що знаходяться в постклімактеричному періоді, повинні приймати добавки, що містять цитрат кальцію. Це допоможе їм знизити ризик утворення каменів у нирках.
Доктор Хашаір Саха, голова відділення з вивчення метаболізму металів при Південно-західному університеті Техасу в Далласі, вважає, що включення в раціон жінок цитратів кальцію забезпечує ще більший захист від сечокам’яної хвороби. Цей висновок доктор зробив на основі особистих багаторічних спостережень.
«Знаходячись в постклімактеричному періоді жінки приймають кальцій для зміцнення кісток, — говорить доктор Саха. — Однак тривалий час у багатьох фахівців були побоювання з приводу того, що кальцій може збільшити ризик утворення каменів у нирках. Ось чому таким жінкам разом з добавкам, що містять кальцій , потрібно одночасно пити і добавки, що містять цитрат кальцію. Коли ви отримуєте обидва препарати, то їх комбінація не тільки не збільшує ризик розвитку сечокам’яної хвороби, але і забезпечує додатковий захист від утворення каменів з оксалатів і сечової кислоти».
Камені в нирках виникають, коли в сечі з’являється зайва кількість певної субстанції, здатної перетворюватися в невеликі кристали. З них згодом і розвиваються камені. Як правило, хворий не відчуває нічого до тих пір, поки камені не почнуть свій рух вниз по сечоводу. При цьому виникають характерні ниркові кольки, що відрізняються гостротою, часом нестерпним болем.
У ряді випадків камені виходять з сечею. Якщо вони все-таки блокують сечовід, то урологи можуть роздрібнити їх, використовуючи метод неінвазивної операції — ультразвукову літотрипсію. При самих великих каменях у нирках проводяться порожнинні операції.
Американська дієтична асоціація фактично переглянула свої основні принципи щодо харчових добавок.
Її фахівці підкреслюють, що в даний час людям доступне широке коло багатих поживними речовинами продуктів харчування. Різноманітність в їжі є кращим способом для отримання необхідних поживних речовин і зниження ризику розвитку хронічних хвороб.
Таку заяву зроблено медиками на тлі постійно зростаючих в США та країнах Заходу популярності харчових добавок. За даними статистики, американці щорічно витрачають близько 20 млрд доларів на біологічно активні добавки. Третина дорослого населення Сполучених Штатів використовує полівітаміни і мінеральні добавки на постійній основі.
Медики вважають, що можливі негативні наслідки для здоров’я населення через прийом великих доз БАД. Андреа Бойяр, співавтор доповіді дієтичної асоціації і ад’юнкт-професор коледжу Леман (Нью-Йорк), стверджує, що продукти харчування – це складна система, вони містять більше поживних речовин, ніж БАД. Крім того, деякі продукти містять клітковину, яка не входить до складу полівітамінів. Разом з тим, Андреа Бойяр та її колеги не заперечують, що вітаміни можуть заповнити прогалини в раціоні. Більшою мірою це стосується вітаміну D і кальцію, особливо для людей у віці. Також жінкам дітородного віку корисно приймати фолієву кислоту для запобігання розвитку вроджених дефектів у майбутніх дітей.
Експерти сходяться на думці, що приймати біологічно активні добавки потрібно обережно. Деякі люди приймають БАД «про всяк випадок», без особливої необхідності. У кращому випадку, вони виявляються марні. Іноді їх передозування може призвести до сумних наслідків для здоров’я.
Незважаючи на райдужні заяви виробників харчових добавок про те, що їхні продукти здатні збільшити процеси метаболізму в організмі людини, активніше спалювати підшкірний жир і придушувати апетит, дослідження показало, що всі найпопулярніші дієтичні харчові добавки так само ефективні, як і звичайна вода з-під крана. Якщо вони і роблять якийсь позитивний вплив на фігуру, то це пов’язано виключно з ефектом навіювання.
Сотні тисяч росіянок регулярно користуються різноманітними харчовими добавками, які обіцяють за кілька місяців позбавити жінку від зайвої ваги. Які тільки компоненти не використовуються виробниками цих добавок – від порошку морської капусти до хитозана (моносахаридах, виявленого у молюсках).
«У нас на ринку є і так звані жирові магніти, і розчинники жиру, і приглушувачі апетиту, і прискорювачі метаболізму, і блокатори вуглеводів і ще ціла купа інших чудо-добавок, — говорить дослідник Томас Еллрот з Університету Геттінгема в Німеччині. — Ринок дієтичних харчових добавок набитий під зав’язку. Однак, на відміну від традиційних ліків, ні одна з цих добавок не проходила через серйозні наукові дослідження, які б підтвердили її спроможність. А до тих пір ми маємо право стверджувати, що все це повна нісенітниця!»
Звичайно, доктор Еллрот не обмежився порожніми твердженнями. Разом з колегами він відібрав дев’ять найбільш популярних харчових добавок, що обіцяють позбавити від зайвої ваги, і провів клінічні дослідження. Ефект від цих добавок порівнювався з ефектом від плацебо.
У складі обраних добавок використовувалися подрібнена капуста, екстракт бобів, таблетки з великою концентрацією харчових волокон, а також карнітин (вітаміноподібна амінокислота, яка транспортує в м’язи жирні кислоти для вироблення енергії). Група чоловіків і жінок приймали або добавки, або звичайні пустушки, причому ніхто не знав, які таблетки йому дають. Через два місяці контрольні виміри показали, що ніяких істотних змін ваги ні в кого з учасників досліджень не відбулося.