Хоча нині немає проблем із придбанням будь-яких соків для дітей різного віку, перевагу слід віддавати свіжим сокам, приготованим власноруч. У соки, особливо з м’якоттю, входять усі розчинні речовини: цукри, мінеральні солі, органічні кислоти, вітаміни, ферменти, біологічно активні речовини. Недарма свіжоприготовлені соки називають рідкими фруктами або овочами.
Пам’ятайте:
- Для приготування соків використовують дозрілі фрукти та овочі.
- Збирати фрукти та ягоди слід уранці, одразу після висихання роси, у плетені кошики чи пластикові миски.
- Найліпші соки одержують із сировини, переробленої одразу після збору. Щоб мати максимальну кількість соку, потрібно відібрати найсоковитіші сорти фруктів та овочів.
- Ягоди з ніжною м’якоттю (ожину, малину, суниці) мити тільки під душм у ситі або друшляці і дайте воді стекти.
- Протирати фрукти чи ягоди слід на решеті або через друшляк із пластмаси чи сталі, що не іржавіє і не підлягає дії органічних кислот.
- Користуватися м’ясорубками з металевими ножами не рекомендується, оскільки втрачається значна кількість аскорбінової кислоти. Змінюється колір соку: він стає мутним.
- Сировину нарізають безпосередньо перед приготуванням соку.
- У разі респіраторних захворювань ліпше вживати профільтровані соки.
- Більш корисні соки з м’якоттю – у їхньому складі є речовини, що гальмують окиснення вітаміну С, а також клітковина й пектини.
- Соки кісточкових не можна вживати у суміші з іншими соками.
- Соки багаті на фітонциди (часнику, цибулі, редьки, хрону, кропиви, щавлю) використовують зазвичай як добавку до інших соків або сумішей соків і не більше, і не більше, як одну чайну ложку на склянку.
- Смак соку можна поліпшити, додавши мед, нарізану зелень кропу, петрушки, дрібну натерту лимонну чи апельсинову шкірку, ванілін, кмин, корицю тощо.
- Сік кавуна і дині не рекомендується змішувати з іншими соками.
- Гострі, гіркі, неприємні соки можна розвести молоком, сметаною, кефіром, сироваткою.
- Дітям сік із брусниці, лимона, картоплі, кореня петрушки, чорноголової капусти, кольрабі, листя червоного буряку слід уживати у суміші з іншими соками в обсязі не більше як 5 мл за один прийом.
- Натуральний яблучний та грушевий сік, сік із цитрусових, винограду, моркви, помідорів, гарбузів вживають окремо або в сумішах не більше 200 мл – залежно від віку дитини.
- Перед приготуванням соків фрукти і овочі не обчищайте: у шкірці найбільше вітамінів і мінералів. Обчищають – цитрусові, баштанні, а також банани.
- Соку буряку в соковій суміші повинно бути не більше третини об’єму
- У разі захворювання шлунка і тонкої кишки до соку додають свіжий відвар рису або вівсяних пластівців.
- Дітям схильним до закрепів, корисні морквяний, буряковий, сливовий соки.