Американський дослідник доктор Девід Сінклер розробив назальний спрей, що допомагає переборювати тягу до алкоголю та надмірностей у їжі. Речовина блокує ефективність ендорфінів (гормонів радості). Це у свою чергу порушує причинно-наслідковий зв’язок між надмірностями та почуттям винагороди.
Препарати, які застосовуються сьогодні, впливають на наслідки прийому алкоголю, а доктор Девід стверджує, що його розробка впливає саме на причину нездорової залежності. Спрей діє на особливу зону головного мозку, відповідальну за заохочення. Відомо, що в осіб, які вживають алкоголь виробляються ендорфіни. Саме вони допомагають людині відчувати себе щасливою. Так як у відчутті щастя, розкутості, що дозволяють відсторониться від проблем, хочеться перебувати якнайчастіше, то громадяни починають випивати і вже не можуть зупинитися. Ті, що бажають стати дуже щасливими — стають, зрештою, алкоголіками, і дуже швидко змарнувавши своє життя, знаходять останню радість за стіною цвинтаря.
«Ви купуєте спрей, починаєте ним користуватися, і згодом надмірності, залежність від алкоголю і їжі зникнуть самі собою. Це змінює поведінку людини», — впевнений американський дослідник.
Клінічні випробування препарату, проведені у Фінляндії на тваринах, показали приголомшливі результати. Алкогольна залежність пропадала в 78% випадків, тяга до надмірностей у їжі зникала практично повністю. Спрей може з’явитися в аптеках вже через 5 років.
Звичайно, можна з усмішкою сприймати винахід Сінклера, але як би там не було алкоголізм в Україні (вже не говоримо про Росію та інші народи, яких Змій практично винищив) набуває катастрофічних масштабів. І тому треба щось робити.
Від алкоголізму в країні щорічно помирає понад 40 тисяч людей. 900 тисяч алкоголіків стоять на порозі, а мільйонна армія до них наближається. 25% випадків смертей — це летальні алкогольні отруєння, ще 25% — серцеві приступи, напряму пов’язані з непомірним вживанням алкоголю. Чоловіків в Україні вже катастрофічно не вистачає. У віковій групі від 40 до 49 років «сильна стать» помирає в 3,5 рази частіше, ніж жінки (дані Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України). І причиною цього переважно є алкоголь.
На думку фахівців, популярність гарячливих напоїв набула в Україні масштабів «алкогольної пандемії». Вживають не тільки горілку та вино. Головний нарколог Київської області Геннадій Зільберблат стверджує, що останнім часом у країні відбувся вибух пивного алкоголізму. Якщо десять років тому на сотню пацієнтів наркологічних клінік припадав один-два пивних алкоголіки, то сьогодні їх більше десяти. Заручниками хмільного напою є від 15% до 25% жителів мегаполісів. Пияцтво, алкоголізм при вживанні пива розвивається в 3–4 рази швидше, ніж від міцніших спиртних напоїв. Треба врахувати, що зловживають не тільки представники «соціального дна», а цілком працездатні, освічені та благополучні люди.
Україна вже стала лідером з дитячого алкоголізму в світі. Половина підлітків країни щотижня випиває. Результати опитування Українського інституту соціальних досліджень ім. О. Яременка, проведеного за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) свідчать, що 91% українських дітей в 15 років вже вживали алкоголь, 63% — мають досвід паління, а 14% — курили марихуану.
Державі на це, чесно кажучи, начхати, в «сильних світу цього» інші пріоритети. Доктор медичних наук професор Олег Чабан вважає, що головною причиною процвітання алкоголізму в Україні є те, що громадяни не бачать перспективи на майбутнє. У селах триває повальна алкоголізація серед жінок і дітей (чоловіки переважно вже спилися), а у великих містах алкоголь став транквілізатором, способом спілкування та комунікації. Молодь найчастіше не бачить іншого приводу для зустрічей. Алкоголізм традиційно замовчується або до нього ставляться як до природного елементу відпочинку та розслаблення. До того ж жителі країни рідко звертаються за медичною допомогою для лікування алкоголізму. Виробники у свою чергу стверджують, що причиною всьому — убогість дозвілля більшості населення, а також відсутність соціальної культури.
І все ж таки, у чому головна причина виникнення алкогольної залежності? Чому одні люди, випиваючи по дві-три чарки щодня, не стають алкоголіками, а інші опиняються «на дні»?
Каліфорнійські науковці вважають, що причиною розвитку алкогольної залежності є гормон стресу – кортикотропін. Результати їхнього шестирічного дослідження можуть допомогти розробити нові ефективні методи лікування.
Керівник проекту Маріса Роберто відзначає, що спиртне знімає почуття занепокоєння та тривоги, викликані абстинентним синдромом. Він виникає внаслідок стресу після тривалого утримання від алкоголю. Тобто люди стають алкоголіками, зовсім не тому, що їм приємно випивати.
Науковцям вдалося заблокувати кортикотропіни в пацюків-алкоголіків. Як наслідок, хвороблива залежність у гризунів зникала. «Я в повному захваті від результатів дослідження. Це найважливіший крок у розумінні того, як саме змінюється мозок, коли переходить у стан алкогольної залежності. Ми досліджували темну сторону алкоголізму», — зазначила доктор Роберто.
У той час як каліфорнійці намагаються блокувати гормони стресу, британські дослідники створюють замінник алкоголю. У цій субстанції будуть використовуватися деякі з хімікатів, що застосовуються при виготовленні популярного седативного засобу Валіуму (транквілізатор Діазепам).
Керівник групи — відомий експерт з лікарських препаратів професор Девід Наттом з Імперського коледжу відзначив, що у виробництві напою не використовуються традиційні для спиртного складові. У той же час він буде «дарувати» ті ж приємні відчуття і оказувати на нерви таку ж релаксуючу дію, як алкогольні напої. Скільки б чоловік не випив «чудо-напою» однаково буде перебувати в стані середнього сп’яніння. До того ж наступного ранку не буде похмілля. Дослідники сподіваються, що ця рідина, без кольору й смаку, замінить алкогольну складову в популярних спиртних напоях.
Вони також розробляють антидот (протиотруту). Один укол, і вплив синтетичного алкоголю на рецептори мозку буде припинено. Таким чином «прийнявши на груди» незабаром можна буде управляти авто.
Якщо у вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.