Гнучкість інтелекту — це реально

Є думка, що якість життя людини багато в чому визначається рівнем її інтелекту. При цьому мається на увазі не стільки матеріальна сторона життя, скільки духовна, гармонія людини з оточуючими обставинами і самою собою. Виходить, тільки високоінтелектуальні люди можуть досягти задоволення життям?

Інтелект з точки зору науки

Однак наука стверджує, що інтелект людини на 70% закладений природою і лише решту 30% можна піддавати якомусь впливу.

Багато років інтелект представляє цікавий об’єкт вивчення науки. Вільна веб-енциклопедія Вікіпедія дає наступне визначення:

Інтелект (від лат. Intellectus — розуміння, пізнання) — це розум, розумові здібності: вчитися з досвіду, пристосовуватися, адаптуватися до нових ситуацій, застосовувати знання, щоб керувати навколишнім середовищем або мислити абстрактно. Загальна здібність до пізнання і рішення проблем, яка об’єднує всі пізнавальні здібності індивіда: відчуття, сприйняття, пам’ять, уявлення, мислення, уява.

Нові відкриття

В останні роки вчені перевернули всі існуючі уявлення про розвиток інтелекту, давши надію всім нам його поглиблювати, розвивати і розширювати, тим самим покращуючи якість нашого життя. Раніше було прийнято вважати, що наш горезвісний IQ ми отримуємо від народження і вбираємо з молоком матері, отримуючи в спадок левову частку відповідних задатків. Також передбачалося, що протягом життя ми можемо розтратити дане нам багатство, захопившись згубними звичками. Але тепер учені торжествують: генетику можна перемогти і зробити себе розумнішими!

При всьому цьому швейцарські психологи Сюзан Джеггі і Мартін Бушкель попереджають, що рішення цього непростого завдання потребує титанічних зусиль, які доведеться витратити на тренування пам’яті. Вони розробили систему вправ, які розвивають так званий гнучкий інтелект — здатність знаходити рішення оригінальних, несподіваних задач.

Кристалізований інтелект

На противагу гнучкого інтелекту виступає інтелект кристалізований, який має на увазі вміння використовувати вже наявні вміння і знання. Обидва терміни були введені в 1971 році Реймондом Кеттелом і на їх зіставленні базуються майже всі тести на IQ.

В дійсності вчені прийшли до висновку: людина не в силах змінити те, що в неї закладено природою, але на окремі аспекти вплинути здатна. Так як гнучкий інтелект функціонує на основі короткочасної пам’яті, то якраз над її розвитком і треба працювати, щоб підвищити IQ.

Щоб довести пластичність нашого мозку, вчені провели експеримент, в якому взяли участь чотири групи добровольців. Їм запропонували тренувати короткочасну пам’ять за допомогою спеціальних вправ по півгодини в день. Такі тренування проходили серійно: спочатку 8 днів поспіль, потім 12 днів, потім 17 і в кінці кінців 19 днів. В кінці кожного етапу вчені вимірювали зміни гнучкого інтелекту і порівнювали показники з результатами контрольної групи. Виявилося, що тренування короткочасної пам’яті не тільки дозволяє вирішувати різні тести, але і підвищує інтелект. При цьому методика ця показала динамічність характеру: чим більше працюєш, тим більше ефект від тренувань.

Таким чином, у нас у всіх є можливість підвищити рівень свого інтелекту, а отже і задоволеність життям, звичайно при наявності бажання, що теж є показником інтелекту.

Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.