Гнучкість дитини – добре чи не дуже?

Ми завжди із захопленням спостерігаємо, які трюки зі своїми тілами витворяють гімнасти в цирку. Талановиті гімнасти та акробати мають підвищену гнучкість з самого народження, а саме їх сполучні тканини володіють підвищеною схильністю до розтягування. Кажуть, що особливих успіхів у гімнастиці, фігурному катанні або синхронному плаванні навряд чи вдасться домогтися, якщо немає особливої здатності розтяжки м’язів. У той же час лікарі відзначають, що у такої особливості сполучної тканини є занадто тонка грань, переступивши яку, всі переваги можуть перерости в дисплазію сполучних тканин. Більше того, перші симптоми цієї патології батьки легко можуть сплутати з природного гнучкістю.

Дисплазія – ця патологія, яка передається у спадок. Діє вона так, що відбувається порушення стану колагенових волокон, які стають занадто вразливими, також знижується швидкість їх відновлення.

Фахівці стверджують, що називати дисплазію хворобою неправильно, це, скоріше, особливість організму, але з віком вона може перерости у хворобу. Якщо у дитини відзначена дисплазія, то фізичні навантаження їй слід обмежити.

Які ознаки дисплазії сполучних тканин?

– Шкіра легко відтягується від чола або кисті рук від одного сантиметра і більше.
– Дитина легко закладає ногу за голову.
– Мізинець легко дотягується до кисті руки і т.п.

У молодшому дитячому віці синдроми дисплазії можуть проявлятися у вигляді гриж, а також викривлених ніжок. В процесі дорослішання дисплазія може викликати геморой і варикозне розширення вен, біль в ногах через плоскостопість або викривлення постави.

Якщо у дитини або дорослого виявлена дисплазія сполучної тканини, необхідно якнайшвидше встановити, чи встигла вона перерости в більш важке захворювання. Встановити ступінь розвитку дисплазії допоможуть лікарі-генетики, у дитини – педіатри. Також необхідний ряд спеціальних досліджень: рентгенографія, та записатись на УЗД
серця, томографія та ін. Дитину з підозрами на дисплазію повинен оглянути хірург, ортопед, стоматолог, лор і окуліст.

Позбавлятися від дисплазії досить складно, так як замінити сполучні тканини неможливо. Але уникнути проблем у майбутньому допоможе зміна способу життя. Дитині необхідно організувати регулярну рухову активність. Корисні йога, плавання, але протипоказані різкі рухи, підняття важкостей і занадто сильне розтягнення м’язів. Дуже корисний для дитячого організму масаж, а також необхідно стежити, щоб їжа містила оптимальну кількість білка.