Гірка редька, та її їдять

«Вона вартує стільки золота, скільки важить сама», – Саме так сказав один з древніх грецьких богів Аполлон, який був родичем Ескулапа і тому мав деяке відношення до медицини. Хіба ж ці слова не говорять про те, що редька необхідна для здоров’я людини?! Авжеж! Стародавні греки склали про цей овоч чимало легенд. Використовували коренеплід з давніх-давен, – і в кулінарії, і з лікувальною метою.

Особливості

Коли я побувала в Єгипті, то дізналася: написи на піраміді Хеопса свідчать про те, що єгиптяни, китайці із насіння редьки виготовляли олію. А лікарі стародавнього світу використовували редьку для лікування шлунка, кишківника, печінки, нирок, як засіб, що підвищує апетит (стимулює виділення шлункового соку), для зміцнення і росту волосся.

Нині редьку посівну вирощують в усіх країнах світу. Особливо популярна в Китаї, Кореї, Японії, Середній Азії (особливо в Узбекистані). Полюбляють її і українці. «Гірка редька, та її їдять», «Чорний мак, та смачний, а редька біла, та гірка», – гласять народні приказки.

До речі, редька є не тільки біла, а й чорна (саме з неї виготовляють ліки, бо вони сильніші, тобто більш цілющі, аніж з білого коренеплоду). Народна медицина знає багато лікувальних рецептів із чорної редьки для внутрішнього і зовнішнього використання.

Народна медицина

Вважається, що сік з редьки має сечогінну дію. Цей овоч лікує сечокам’яну і жовчокам’яну хворобу. Якщо в нирках, сечовому, жовчному міхурі відкладаються камінці, то впродовж двох-трьох місяців щодня треба пити по 0,5 скл. соку з редьки. Якщо вам такий сік не дуже смакує, то розмішуйте його із соком червоного буряка.

При захворюваннях печінки, жовчового міхура, для попередження жовчокам’яної хвороби, покращання функції селезінки і всіх органів

травлення (від ротової порожнини – до прямої кишки) рекомендую такі ліки: візьміть 1 скл. соку редьки, ретельно розмішайте з 1 скл. меду. Вживайте по 1 ст. ложці тричі на день.

Засіб для підсилення лактації

Сік із сирої чорної редьки з додаванням цукру або меду викликає та підсилює місячні у жінок, сприяє лактації молока у матерів, які годують груддюнемовлят. Щоб отримати сік, овоч треба порізати на маленькі шматочки, пересипати цукром. А через 3-4 години, коли цукор розчиниться, з’явиться сік, готовий до споживання.

Лікування закрепів, атеросклерозу, судин головного мозку і серця

Хто страждає на закрепи, у кого недостатня перистальтика кишківника, також необхідно вживати редьку. Адже в ній міститься клітковина, яка сприяє налагодженню функції кишківника, виводить з організму надлишки холестерину. Від надмірної кількості холестерину, який зашлаковує організм, людина стає ослабленою, швидко втомлюється. Від цього може розвинутись атеросклероз. Саме вживання редьки, соку з неї має велике значення у профілактиці лікування атеросклерозу, судин головного мозку і серця.

Сік із сирої чорної редьки можна використовувати як зовнішній ранозагоюючий засіб (овоч має бактерицидну дію). Тобто із соку можна робити компреси на виразки, рани (навіть гнійні), – і вони швидше загоюються. Можна також розтирати хворі суглоби, поперек при ревматизмі, подагрі, радикуліті.

Використання насіння

У народній медицині з лікувальною метою використовують не тільки коренеплід та листя, а навіть насіння. Якщо його розтерти з невеликою кількістю води і накладати на роз’ятрені рани або на ділянки тіла, уражені екземою, веснянками, то поступово рани будуть заживати, а шкіра світлішати. Невдовзі вона стане чистою, а отже, здоровою. Народна медицина пропонує також пити сік редьки, наполовину розбавлений із соком яблука.

Рецепти

Наші предки хворі суглоби лікували так: брали 3 частини соку редьки, додавали до нього 2 частини меду і 1 частину горілки. Усе це розмішували, солили кухонною сіллю і натирали хворі суглоби. Окрім того, таку суміш вживали по 1-2 ст. ложки двічі-тричі на день.

При аритмії серця (часто вона виникає внаслідок порушення (пониженої) функції щитовидної залози) пийте по 1 ст. ложці соку із чорної редьки, розмішаної з медом, тричі на день до вживання їжі.

З давніх-давен 1 скл. соку із чорної редьки розмішана із соком моркви та буряка вважалася чудовим народним засобом для лікування недокрів’я. Такі ліки наші пращури вважали дуже ефективними..

У Середній Азії я бачила, як дитину лікували від кашлюку вареною редькою. До неї можна додавати мед або масло і навіть пити відвар (воду, в якій варився цей коренеплід). При гострому бронхіті сік з цього овоча наполовину розбавляють із медом. Вживають по 1 ст. ложці 3-4 рази на день.

А ось рецепт ліків, яким у сиву давнину лікувалися від злоякісних новоутворень (ракових пухлин): 1 кг чорної редьки помийте, дрібно поріжте (із шкіркою) і залийте 1 л горілки. Настоюйте в темному і теплому місці два тижні, час від часу збовтуючи. Процідіть і пийте тричі на день по чверті склянки за півгодини до вживання їжі.

Наші предки були мудрими. Вони спостерігали за тим, які рослини найкраще лікують ті чи інші захворювання, такими травами і лікувались. Із покоління в покоління передається їхній досвід. Тож прислухайтесь до порад народної медицини, ліками якої люди лікуються упродовж тисячі літ.

Багато підступних захворювань щодня чатує на людину, а в холодні пори року – й поготів. Адже чимало продуктів нині хімізовані, недостатньо збагачені вітамінами. А хворобу, як відомо, краще попередити. Бо так хочеться, аби ви, шановні читачі, прихильники «Зеленої планети», завжди були здоровими. Бажаю усім вам тепла, добра, наснаги і любові до Бога, який дарує нам цілющі ліки з «рук» живої природи.

Наталя ЗЕМНА