Медики вважають, що в 90% випадків причиною підвищення артеріального тиску є гіпертонічна хвороба. Небезпека високого тиску полягає в тому, що це один з головних факторів ризику розвитку ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності, порушень мозкового та переферичного кровообігу та атеросклерозу. Британські вчені стверджують, що незабаром стане можливим запобігання його патологічного розвитку.
Британські вчені з Кембриджського університету разом з колегами з Ноттінгема розпізнали механізм, відповідальний за контроль кров’яного тиску. Дано відповідь, чому цей процес стає небезпечним для здоров’я. Незабаром стане можливим запобігання його патологічного розвитку та кардинальне рішення проблеми високого тиску.
Це відкриття дослідники зробили, коли вивчали прееклампсію (важкий стан, який зустрічається у вагітних жінок і характеризується високим рівнем артеріального тиску і наявністю білка в сечі). Гормони, які називаються ангіотензини, в дуже великих дозах змушують кровоносні судини стискатися. У результаті підвищується кров’яний тиск. Ангіотензини — фізіологічно активні пептиди широкого спектру дії. Вони виявлені практично у всіх тканинах організму, включаючи структури центральної нервової системи. Двадцять років вчені вивчали ці гормони і виявили першу фазу їх розвитку. Ескулапи заявляють, що зможуть вирішити проблему надвиробництва ангиотензину. У результаті можна буде зупинити гіпертонію.
«Знання того, що є причиною захворювання, це фактор номер один, необхідний для управління та лікування недуги. Ми відчуваємо хвилюючі почуття радості у зв’язку з нашим відкриттям. Це перший крок у механізмі, що регулює кров’яний тиск », — сказав професор Кембриджського університету Робін Каррелл.
Відкриття британських учених дає надію десяткам мільйонів людей, які страждають на гіпертонічну хворобу. Це поширене захворювання, що має хронічний характер, характеризується підвищеним артеріальним тиском та порушенням тонусу судин різних областей. Гіпертонічна хвороба має тенденцію до прогресування і зазвичай розвивається у тих, кому за сорок. Підвищеним вважається артеріальний тиск понад 130 на 90 мм рт. ст. Медики вважають, що в 90% випадків причиною підвищення артеріального тиску є гіпертонічна хвороба. Симптоматична артеріальна гіпертензія, яка спостерігається при захворюваннях ендокринних органів, нирок, центральної нервової системи також може бути причиною підвищення артеріального тиску. Небезпека високого тиску полягає в тому, що це один з головних факторів ризику розвитку ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності, порушень мозкового та переферичного кровообігу та атеросклерозу.
Вегето-судинна дистонія за гіпертонічним типом є прикордонним станом з гіпертонічною хворобою. Лікування двох захворювань має бути комплексним. У будь-якому випадку потрібно звернутися до фахівця. У той же час існують методи, які можуть допомогти людям на різних стадіях захворювання.
У першу чергу потрібно досягти оптимального співвідношення між режимом праці та відпочинком. Особливо це стосується людей, чиї кровні родичі страждали гіпертонічною хворобою. Вони повинні працювати тільки в денну зміну. У наш час для психоемоційних перенапружень обов’язково має бути розрядка нервової системи. Особливо корисні прогулянки на свіжому повітрі, риболовля, плавання, спокійна музика і т.д.
Регулярне і помірне фізичне навантаження особливо корисне на ранніх стадіях захворювання. Недарма кажуть, що рух — це життя. Ніякий медикамент не розширює судини на такий тривалий час і так сильно, як робота м’язів. Особливо корисні плавання, ходьба, біг. У будь-якому випадку треба порадитися з лікарем високої кваліфікації.
З метою розширення переферичних судин і зниження цим артеріального тиску рекомендують відвідування сауни. Потрібно робити 2–3 заходи по 5–10 хвилин з відпочинком між заходами 30–40 хвилин. Під час перебування в сауні беруть чай з потогінних трав з обов’язковим включенням у нього рослин, які знижують підвищений тиск. Це цвіт липи (0,5 частини), лист смородини (0,5), звіробій (2), квітки конюшини (0,5), мати-й-мачуха (2), шипшина (2), плоди горобини (2) , м’ята (0,5), деревій (2), ягоди малини (1).
Харчування має відповідати енергетичним витратам і бути збалансованим. Співвідношення білків, жирів, вуглеводів — 1:1:4. Також треба зменшити споживання кухонної солі. Корисно їсти кавуни.
Про шкідливі звички говорити не доводиться. Куріння, алкоголь і т.д. здоров’я не додадуть.
Щоб менше ковтати хімії, особливу увагу слід приділяти фітотерапії. Для кожної людини підбираються оптимальні комбінації лікарських рослин. Лікування проводять за індивідуальними схемами. У початкових стадіях гіпертонії фітотерапія є основним методом лікування. У разі стійкого високого тиску на тлі фітопрепаратів призначають гіпотензивні препарати. Лікування травами тривале, через кожні 2 місяці робиться двотижнева перерва.
По механізму впливу рослини, застосовувані для лікування гіпертонічної хвороби, можна розділити на групи:
а) заспокійливі (седативні), судинорозширювальні — глід, валеріана, материнка, картопля, півонія, пустирник, синюха, сухоцвіт, чорнобиль, меліса, м’ята, ромашка, чебрець, конвалія, хміль;
б) сечогінні — спориш, брусниця, мучниця, береза, кріп, хвощ, спаржа, кавун, череда, льон;
в) антикоагулянти (уповільнюють згортання крові, покращують просування крові по дрібних судинах) — кінський каштан, буркун, конюшина;
г) стимулятори травлення й активатори обміну речовин — лепеха, тріфоль, кульбаба, деревій, кукурудзяні рильця, фенхель, часник, цибуля, сенна, жостір, кріп, редька, гірчиця;
д) що містять вітаміни і мікроелементи (солі калію, магнію, міді, фосфору та ін) — кропива, петрушка, родзинки, абрикоси, шипшина, буряк, ожина. Калина, малина. Щавель, капуста, череда, суниця, морська капуста.
Для зниження кров’яного тиску рекомендують вдихати запах дубового листя. Потрібно наламати дубових гілок з великою кількістю листя, зв’язати їх в пучок і підвісити над узголів’ям ліжка так, щоб на них не падало сонячне світло. Сухі гілки можна запарити у крутому окропі, настояти 10 хвилин. Потім, відкривши кришку судини, вдихати дубовий настій. Артеріальний тиск знижує вдихання запахів лимона, апельсина, герані, резеди, цикламена, материнки, меліси, валеріани.
При лікуванні гіпертонічної хвороби обов’язковим компонентом є ванни (скипидарні, бром-йодні, з ефірними маслами, трав’яні). Рекомендується також точковий масаж голови і коміркової зони, а також накладення імплікатора Кузнєцова на комірцеву зону на 20–30 хвилин.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.